Αμοιβή δικηγόρου για παράσταση σε συμβόλαιο

12 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
evalymbe
Εικόνα: evalymbe
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 17/10/2009

Συνάδελφοι τα φώτα σας ! Σε τι ποσό περίπου ανέρχεται η αμοιβή του δικηγόρου για παράσταση σε πώληση ακινήτου 100.000 ευρώ ? Μπορείτε να μου πείτε πως υπολογίζεται αναλυτικά ?

Ευχσριστώ

Βίκυ
Εικόνα: Βίκυ
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 19/03/2007

Βάσει του άρθρου 42 παρ.1 του Κώδικα Δικηγόρων η αμοιβή του δικηγόρου για συμβόλαιο αγοραπωλησίας ακινήτου ορίζεται ως εξής: Για τίμημα συμβολαίου ως 44.020 € 1% και για τίμημα συμβολαίου από 44.020 € ως 1.407,351 € 0,5%. Επομένως υπολογίζεις 1% ως τις 44.020 € και στα υπόλοιπα που απομένουν ως τις 100.000 € 0,5%.

M4RIA
Εικόνα: M4RIA
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/01/2008

Πλέον ΦΠΑ 23%

evalymbe
Εικόνα: evalymbe
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 17/10/2009

Σας ευχαριστώ πολύ !

ntakhs_82
Εικόνα: ntakhs_82
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 16/01/2009

και τι παρακρατεί ο ΔΣΑ?

Βίκυ
Εικόνα: Βίκυ
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 19/03/2007

Η παρακράτηση του ΔΣΑ είναι 35%.

konstantina ch
Εικόνα: konstantina ch
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 01/08/2011

 κόβουμε ΑΠΥ για το γραμμάτιο προκαταβολής σε συμβόλαιο;;;

gpot
Εικόνα: gpot
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/10/2010

Κωνσταντινα τι εννοεις γραμματιο προκαταβολης?....δεν κοβουμε μονο αυτο της παραστασης?

Martyr
Εικόνα: Martyr
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 29/06/2012

 Στην ΑΠΥ, αν δεν έχουμε εισπράξει το ποσό αναφοράς που αναγράφεται στο γραμμάτιο, αλλά λιγότερα, αφού έχει καταργηθεί η ελάχιστη αμοιβή κλπ, τι γράφουμε; Γράφουμε αυτό που κανονικά πήραμε ή αναγκαστικά το ποσό αναφοράς κ πληρώνουμε από την "τσέπη μας" το υπόλοιπο ΦΠΑ;

Martyr
Εικόνα: Martyr
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 29/06/2012

 Επαναφέρω το θέμα. Μήπως υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να απαντήσει;

ridis
Εικόνα: ridis
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 26/07/2012

Πλεον με την κατάργηση της ελάχιστης αμοιβής, ποσό αναφοράς για τον υπολογισμό των κρατήσεων, είναι η συμφωνηθείσα αμοιβή.

tolisspi
Εικόνα: tolisspi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/12/2009

ειναι σιγουρο αυτο?

γιατι τοτε θα μπορουμε να βαζουμε αμοιβη 100 € και τα υπολοιπα.....τιπ.

ridis
Εικόνα: ridis
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 26/07/2012

Είναι σίγουρο.Το έχω ψάξει και έτσι είναι. Στην περίπτωση  που ο πελάτης σου θέλει παραστατικό (που το 90% θα θέλει πλέον), θα πρέπει να του εμφανίσεις την πραγματική αμοιβή, ειδάλλως θα έχεις πρόβλημα