αρθ. 604 ΑΚ

10 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
diwup
Εικόνα: diwup
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 05/11/2010

Μπορει καποιος να μου πει πως γινεται διαδικαστικα η εξασφαλιση του δικαιωματος ενεχυρου πανω στα εισκομισθεντα; πελατης μου εχει εκμισθωσει καταστημα, και ο μισθωτης αρνειται να πληρωσει τα ενοικια. επι προσθετως, οπως εμαθα σημερα, τις επομενες ημερες ο δημος θα του ανακαλεσει την αδεια λειτουργια του καταστηματος, γτ δεν εχει εξοφλησει τις εισφορες, χρεη του ουτε στο Δημο. Υπαρχει κινδυνος, με το που ανακαλεσει ο δημος την αδεια, ο μισθωτης να παρει ολα τα πραγματα απο το μαγαζι και να φυγει νυχτα, Γι αυτον τον λογο ενδιαφερει τον εκμισθωτη πελατη μου να παρει τουλαχιστιν τον εξοπλισμο του μαγαζιου.

Ευχαριστω!

M4RIA
Εικόνα: M4RIA
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/01/2008

Έχω κι εγώ αντίστοιχη περίπτωση. Με τον επιμελητή μου καταλήγουμε στο ότι γίνεται κανονικά κατάσχεση, ορίζεται μεσεγγυούχος, πλειστηριασμός κλπ, απλά κατατάσσεται ο εκμισθωτής προνομιακά, ακριβώς λόγω του νομίμου ενεχύρου.

Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας μας διαφωτίσει!!

diwup
Εκτός σύνδεσης

kai me to οτι ειναι ακατασχετα τα πραγματα τι γινεται;; αρθ. 953 παρ. 3, 4 κπολδ;

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Είναι σίγουρο ότι θεωρούνται ακατάσχετα; Μήπως η διάταξη αυτή αφορά την κατάσχεση από τρίτους;

diwup
Εκτός σύνδεσης

οχι ειναι σιγουρο

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Αυτό, λοιπόν, συνεπάγεται αμέσως αμέσως ότι το εκ του νόμου ενέχυρο στα εισκομισθέντα δεν ισχύει, όταν πρόκειται για επαγγελματική μίσθωση. Πάντως, ο επιμελητής μου επιμένει ότι έχει κάνει πολλές φορές κάτι αντίστοιχο. Τί να πω...

diwup
Εκτός σύνδεσης

ισως εχει κανει κατασχεση σε ακινητα που δεν εμπιπτουν στη διαταξη 953 Κπολδ. παντως αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι ασφαλιστικα μετρα ζητωντας προσωρινη ρυθμιση καταστασης 731 ΚπολΔ  με προσ. διαταγη να μην εκποιησει τα αντικειμενα να μην τα βγαλει εξω απο το μαγαζι κλπ.

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Diwup, μήπως έχεις υπόδειγμα της αίτησης ασφαλιστικών μέτρων που μου αναφέρεις (731 ΚΠολΔ); Τελικά, προχώρησες τη διαδικασία; Είχες κάποια εξέλιξη; Ευχαριστώ!

diwup
Εκτός σύνδεσης

Τελικα η διαδικασια δεν προχωρησε πειδη πληρωσε ο μισθωτης....δεν εχω ακριβως υποδειγμα, βρηκα ομως νομολογια και ερμηνεια επ αυτου του θεματος απο Μπεη ...επειδη ειναι σχετικα μεγαλο το κειμενο θα στο στειλω σε p.m..an θελει και καποιος αλλος θα το ανεβασω και εδω.

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Εσείς υπήρξατε τυχεροί, αφού σας πλήρωσε... Δε νομίζω να έχουμε την ίδια τύχη.. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα προχωρήσω σε αίτηση για συντηρητική κατάσχεση, απαγόρευση εκποίησης και μεσεγγύηση!

nefili
Εικόνα: nefili
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/03/2009

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΜΠΙΠΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΣΚΟΜΙΣΘΕΝΤΑ, ΚΑΘΩΣ Η ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 953 ΤΟΥ ΚΠΟΛΔ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ.