Ασφαλιστικά Μέτρα

14 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
donna
Εικόνα: donna
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2010

Καλημέρα,όπιος συνάδελφος γνωρίζει μπορεί να απαντήσει στο εξής:

Kατέθεσα ασφαλιστικά μέτρα (προσωρινή ρύθμισης νομής και κατοχής)στο ειρηνοδικείο,

- Σύμφωνα με το αρθ. 693 πργ 1 Κπολδ η προθεσμία για την άσκηση κύριας αγωγής αρχίζει από τη τελεσιδικία της απόφασης που διατάζει τα ασφαλιστικά μέτρα ( 30 ημέρες),δηλαδή αφου βγει η απόφαση επι των ασφαλιστικών,έχω 30 ημ.προθεσμία για κατάθεση αγωγής?

-Την παραγραφή(ασφ.μέτρα) τη διακόπτει η έγερση(κατάθεση + κοινοποίηση) αγωγή νομής ή διεκδικητικής αγωγής ενώπιον του αρμόδιου δικαστηρίου?

-Παργραφή εν επιδικία χωρεί εάν παρέλθει 1 χρόνος από τη τελευταία διαδικαστική πραξη(εννοεί των ασφαλιστικών)?

Yiannis
Εικόνα: Yiannis
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 30/03/2007

α) Ναι, από την έκδοση της απόφασης των ασφαλιστικών μέτρων έχεις προθεσμία 30 ημερών για την άσκηση της αγωγής, αλλιώς παύει η ισχύς του ασφαλιστικού μέτρου.
β) Την παραγραφή διακόπτει μόνο η έγερση της αγωγής και όχι η αίτηση των ασφαλιστικών μέτρων
γ) Με βάση τα παραπάνω, η παρ/φη διακόπτεται από την άσκηση της αγωγής. Αυτή θεωρείται διαδικαστική πράξη και εάν μεσολαβήσει μεταξύ αυτής και της επόμενης διάστημα μεγαλύτερο του έτους, τότε υπάρχει παραγραφή εν επιδικία.

donna
Εικόνα: donna
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2010

Eυχαριστώ, Yannis

donna
Εικόνα: donna
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2010

Καλημέρα,σε 10 περίπου μέρες έχω το δικαστήριο για τα ασφαλιστικά.Κατα τη συζήτηση μαζί με το Σημείωμα των ασφαλιστικών,έχω το δικαίωμα να προσκομίζω και ορισμένα έγγραφα(σχετικά) που μνημονεύω στο Σημείωμα των ασφαλιστικών και τα οποία θα επικαλεστώ στη συζήτηση των ασφαλιστικών? Εναλλακτικά υπάρχει προθεσμία για να τα προσκομίσω στη Γραμματεία πριν τη ημερομηνία συζήτησης των ασφαλιστικών μέτρων?

AlexiaM
Εικόνα: AlexiaM
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/01/2009

στα ασφαλιστικά, προσκομίζουμε σημείωμα και σχετικά σε προθεσμία που ορίζει επί της έδρας ο πρόεδρος (συνήθως στο 3μερο), δηλαδή μετά τη συζήτηση

donna
Εικόνα: donna
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2010

Ευχαριστώ για την απάντηση,προφανώς μιλάς για Αθήνα-Πειραιά ότι ισχύει,Όταν αφορά δικαστήριο στην επαρχία αν είσαι από άλλο Σύλλογο,προφανώς, επι τόπου στη συζήτηση τα προσκομίζεις?Σορρυ,κι όλας πρώτη φορά μετα το άνοιγμα, δικάζω εκτος Αθηνών!

 

AlexiaM
Εικόνα: AlexiaM
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/01/2009

εγώ είμαι επαρχία και εφαρμόζεται το ίδιο. Αν τώρα, επειδή δεν θες να πηγαινοέρχεσαι θες να τα καταθέσεις επί της έδρας πάλι μπορείς, αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρεις να ενσωματώσεις σχολιασμό των μαρτυρικών καταθέσεων. καλό θα ήταν είτε να στείλεις τον πελάτη για τα περαιτέρω είτε να ζητήσεις τη συνδρομή ενός συν/φου του οικείου συλλόγου

diwup
Εικόνα: diwup
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 05/11/2010

Συμφωνω με την ΑλεξιαΜ

Balos
Εικόνα: Balos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/10/2008

Συνάδελφοι με την εφαρμογή του νέου νόμου 3994/2011 (άρθρο 49) είναι απαραίτητη η άσκηση κύριας αγωγής για την διατήρηση των ασφαλιστικών μέτρων που έχουν διαταχθεί?

v_katja
Εικόνα: v_katja
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 24/11/2006

Κατά τη γνώμη μου, όχι, αφού εξαρτά την προθεσμία πλέον από την κρίση του δικαστή, δηλ. "μπορεί" να χορηγήσει προθεσμία ο δικαστής, την οποια αν παραβείς αίρεται το μέτρο. Άρα αν δεν ορίσει ο δικαστής, δεν χρειάζεται.

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ επισημάνετέ το!

donna
Εικόνα: donna
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2010

Ο Πελάτης είναι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και δεν πρόκειται να παραστεί,ούτε αυτός,ούτε άλλος μάρτυρας,οπότε καταλαβαίνετε δεν θέλω να πηγαινοέρχομαι γιατί είναι και μακρια,Ευχαριστώ πολύ!!!!

AlexiaM
Εικόνα: AlexiaM
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/01/2009

οπότε μίλα με 1 συν/φο της περιοχής του δικαστηρίου να σε εξυπηρετήσει για τα "τρεχάματα" με μια εύλογη αμοιβή

sav87
Εικόνα: sav87
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 05/01/2013

έχω την εξής απορία:

 

το εξώδικο που κοινοποιήθηκε πριν τη συζήτηση της υπόθεσης διακόπτει την παραγραφή;;;

Gabriel_
Εικόνα: Gabriel_
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/09/2010

Συνάδελφοι ,

σε αίτηση διατροφής στην περίπτωση που η προθεσμία των 30 ημερών για άσκηση της αγωγής πέρασε άπρακτη, μπορούμε να ασκήσουμε και πάλι αίτηση ασφαλιστικών με το ίδιο αιτητικό ;

margy26
Εικόνα: margy26
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 19/06/2015

Συνάδελφοι ,

ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος στα ασφαλιστικά νομής στο Ειρηνοδικείο Αθηνας ,  πρόεδρος υπηρεσίας  αλλάζει κάθε μέρα; 

 

Ευχαριστώ!