ασκηση και αυτοπροσοπη παρασταση

4 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
sofianaxos
Εικόνα: sofianaxos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/04/2010

καλησπερα, εχω μια απορια ως ασκουμενη και θα ηθελα λιγη βοηθεια. οσο καιρο ειμαι ασκουμενη μπορω να αναλαμβανω δικες μου υποθεσεις? αν ναι πως μπορω να τις εκπροσωπησω στο δικαστηριο ή να καταθεσω ενα δικογραφο για παραδειγμα !help ? με την παρουσια του δικηγορου στον οποιο κανω ασκηση? ας με βοηθησει καποιος γιατι εχω μπερδευτει. σας ευχαριστω

Advocate
Εικόνα: Advocate
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/05/2008

Εσύ σίγουρα δεν μπορείς να παρασταθείς στο δικαστήριο κατά τη συζήτηση ως πληρεξουσια δικηγόρος, διότι είσαι ασκούμενη. Επίσης δεν μπορείς να υπογράψεις δικόγραφα. Άρα θα πρέπει να συνεργαστείς με τον δικηγόρο, στον οποίο κάνεις άσκηση, όπως είπες.

Yiannis
Εικόνα: Yiannis
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 30/03/2007

Έχεις περιορισμένο δικαίωμα παράστασης. Δες το άρθρο 10 του Κώδικα Δικηγόρων.
Αρθρον 10.

1.Διαρκούσης της ασκήσεως ο ασκούμενος δύναται να παρίσταται ενώπιον
του Πταισματοδικείου,του Μονομελούς Πλημμελειοδικείου και του
Ειρηνοδικείου,προκειμένου περί ενόρκων βεβαιώσεων του άρθρου 671 του
ΚΠολΔ και περί διαφορών διαδικασίας των άρθρων 737, 738 παρ.22 ΚΠολΔ.
Τη εγγράφω εντολή του παρ`ω ασκείται Δικηγόρου δύναται ο ασκούμενος να
παρίσταται ενώπιον του Ειρηνοδικείου, δικάζοντος κατά την διαδικασίαν
των μικροδιαφορών.
2. Ο ασκούμενος υποχρεούται να συμπαρίσταται μετά του παρ`ω ασκείται
Δικηγόρου, ενώπιον των Πρωτοβαθμίων Δικαστηρίων συνυπογράφων τας
προτάσεις.
3. Δι`αποφάσεων του Υπουργού Δικαιοσύνης, εκδιδομένων μετά πρότασιν
της Συντονιστικής Επιτροπής των Δικηγορικών Συλλόγων, καθορίζονται τα
της διεξαγωγής της πρακτικής ασκήσεως, ο τρόπος ελέγχου ταύτης υπό του
οικείου Δικηγορικού Συλλόγου, ως και τα δικαιώματα και αι υποχρεώσεις
των ασκουμένων και των παρ` οις ασκούνται ούτοι δικηγόρων.

4. Εις την άσκησιν περιλαμβάνεται η υποχρεωτική παρακολούθησις
ειδικών φροντιστηρίων, ως και διαλέξεων, οργανουμένων υπό των
Δικηγορικών Συλλόγων".

***Το άρθρο 10 αντικαταστάθηκε ως άνω με το άρθρο 7 του Ν.
723/1977 (ΦΕΚ Α` 300).

sofianaxos
Εικόνα: sofianaxos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/04/2010

ok ευχαριστω.. αυτο που λεει για τις μικροδιαφορες δεν καταλαβαινω μονο. δηλαδη ο δικηγορος μου δινει καποια εξουσιοδοτηση για να κανω παρασταση?

OlgaM
Εικόνα: OlgaM
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 09/01/2012

 Συνάδελφοι, έχω και εγω μια απορία οσον αφορά τις παραστάσεις μας..Δεδομένου οτι βάσει του κώδικα δικηγόρων μπορούμε να κάνουμε παράσταση σε ειρηνοδικεία πταισματοδικεία και μον.πλημ/κεία μόνο και στα υπόλοιπα μόνο με συμπαράσταση πως μπορούμε και παίρνουμε αναβολές μόνοι μας και απο πρωτοβάθμια δικαστήρια αφου και οι αναβολές θεωρούνται κανονικές παραστάσεις?