ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ 2009

5 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
alexia4
Εικόνα: alexia4
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 13/02/2008

Συμφωνώωωω συνάδελφοι, σίγουρα παίζει το βύσμα! Και έλεος την ίδια ανάγκη έχει τα χρήματα ένας νέος δικηγόρος και ένας παρ' Αρείω Παγω; Μόνο στις Δημοτικές-Νομαρχιακές είχαν διοριστεί πιο πολλοί νέοι δικηγόροι (κι εγώ όντας ασκουμένη τότε- και τι έκπληξη όλοι με ρωτάγανε αν είχα μέσο), γιατί οι παλιοί γνώριζαν την απίστευτη κούραση και αφήσανε τους νέους να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα!

katrina
Εικόνα: katrina
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/11/2007

Εμείς το βλέπουμε από την σκοπιά ότι αμοιβόμαστε εξευτελιστικά. Για ρώτα τον άλλο όμως που είναι 50αρης με 3 παιδιά, με στεγαστικό να τρέχει, με έξοδα γραφείου(νοίκι, λογαριασμοί,γραμματέας) που πρέπει να πληρώνει πχ την αποκλειστική για τον κατάκοιτο πατέρα του/ τα έξοδα του παιδιού που σπουδάζει έξω, συν τα έξοδα 'διαφήμισης' (δώρα, κοινωνικές εκδηλώσεις,κτλ) για να πλασάρεται ως ελ.επαγγελματίας. Γι'αυτόν τα 3χιλιάρικα ή και τα 4 ακόμη μπορεί να είναι αναλογικά με τις υποχρεώσεις του και τα στόματα που έχει να θρέψει αμοιβή πείνας.

Θα συμφωνήσω ότι η πλειονότητα των συναδέρφων κάτω από 35 φυτοζωεί και έχει ανάγκη αυτά τα 1000 ευρώ των εκλογών. Όμως ξέρω και περιπτώσεις συνομηλίκων νέων δικηγόρων που απολαμβάνουν πλουσιοπάροχη ζωή και γι'αυτους τα 1000 ευρώ είναι απλά ένα Σ/Κ στο Λονδίνο για ψώνια. Συνεπώς, δεν μπορούμε να βάζουμε στο ίδιο καζάνι όλους τους νέους δικηγόρους ή όλους τους παρ'Αρείω. Σε όλες τις κατηγορίες υπάρχουν ανάγκες.

Αν υπήρχε σωστή φορολογική πολιτική και ξέραμε πώς ζει και πόσο βγάζει πραγματικά ο καθένας σ'αυτή τη χώρα, τότε θα μπορούσαν να τεθούν κριτήρια εισοδηματικά ως προς το ποιος προηγείται να διοριστεί αντιπρόσωπος. Κάτι τέτοιο εν Ελλάδι δεν μπορεί να εφαρμοστεί για ευνόητους λόγους...

rotomano
Εικόνα: rotomano
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 02/07/2009

[quote1254143152=iliana]
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...ΔΗΛ. ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ?
[/quote1254143152]

Κοίταξε επιμένω ότι οι πρώτοι διορισμοί είναι αδιάβλητοι.
Θέμα είχε προκύψει στις ΕΥΡΩεκλογές με τους διορισμούς της "τελευταίας στιγμής", οπότε δεν είχε γίνει κήρωση αλλά απευθείας ανάθεση κυρίως σε γιους Δικαστών κλπ.
Τότε ο Άρειος Πάγος, (νομίζω και με επίσημη ανακοίνωση, καθόσον το είχα διαβάσει στον τύπο νομίζω ή στο νετ) είχε δικαιολογηθεί εξηγώντας ότι δεν έγινε κλήρωση διότι δεν υπήρχε χρόνος να ειδοποιηθούν οι νέοι διορισθέντες της τελευταίας στιγμής, και για αυτό βάλανε απευθείας άτομα που γνώριζαν πως θα αποδεχτούν το διορισμό τους άμεσα και ήξεραν πού να τους βρουν ....

!banana

nefili
Εικόνα: nefili
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/03/2009

Α ΚΑΤΑΛΑΒΑ!ΔΗΛ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΛΗΡΩΣΗ...ΝΑ ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΩ! ΑΝΑΘΕΣΗ ΛΟΙΠΟΝ! ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΘΩ ΔΙΟΡΙΣΜΟ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ ΘΑ ΑΠΟΔΕΧΘΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ...