Εγγραφή μέλους

4 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
smaraia
Εικόνα: smaraia
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 17/03/2008

Πώς μπορώ να γίνω μέλος της ΕΑΝΔΑ;

almos
Εικόνα: almos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2006

Την ιδιότητα του μέλους της Ε.Α.Ν.Δ.Α. αποκτούν αυτοδικαίως όλοι οι ασκούμενοι και οι νέοι δικηγόροι οι οποίοι δεν έχουν συμπληρώσει επτά (7) χρόνια δικηγορίας από την εγγραφή τους στον Δ.Σ.Α. και οι οποίοι λαμβάνουν μέρος, έστω και μία φορά, στις εκλογές που διεξάγονται κάθε δύο (2) χρόνια για την ανάδειξη του Δ.Σ. της Ένωσης.

Rebel Assault
Εικόνα: Rebel Assault
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 09/10/2006

[size=12]Σύμφωνα με το καταστατικό, όπως αυτό δημοσιεύεται στον σύνδεσμο http://www.eanda.gr/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?1170 : [/size]

[blockquote]Άρθρο 3
ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ - ΕΓΓΡΑΦΗ
1. Μέλη της ένωσης μπορούν να εγγραφούν οι ασκούμενοι δικηγόροι του ΔΣΑ και οι δικηγόροι που έχουν συμπληρώσει μέχρι και επτά (7) χρόνια δικηγορίας από το τέλος του έτους που απέκτησαν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
2. [b]Η εγγραφή στην ένωση γίνεται με απλή αίτηση[/b], καταβάλλοντας σαν εισφορά το ποσό που καθορίζει εκάστοτε το Διοικητικό Συμβούλιο.[/blockquote]

[size=14]Και αφού, από οσο γνωρίζω, ουδείς Χριστιανός βρέθηκε μέχρι σήμερα να υποβάλει αίτηση για εγγραφή στην Ένωση, ουδέν μέλος της Ένωσης καταμετράται στο δυναμικό της προς το παρόν ούτε καν τα ίδια τα μέλη του Διοικητικού της Συμβουλίου!!! !yikes [/size]

Rebel Assault
Εικόνα: Rebel Assault
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 09/10/2006

[size=12]Α, και να μην ξεχάσουμε να σημειώσουμε και την βασική διάταξη του άρθρου 104 ΑΚ: [i]"Το σωματείο διαλύεται μόλις τα μέλη του μείνουν λιγότερα [u]από δέκα[/u]"[/i]. !exclaim
Στο δε αρχείο της ΕΑΝΔΑ δεν υπάρχει απ' όσο γνωρίζω ούτε μία αίτηση εγγραφής εδώ και πολύ καιρό...

[b]Συνεπώς, η Ένωση έχει διαλυθεί εδώ και χρόνια και δεν το ξέρει ή κάποιοι απλώς [i]ποιούν την νήσσαν[/i]! [/b][/size] !quesexclaim

lawmaker
Εικόνα: lawmaker
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 01/07/2008

Καλό θα ήταν, Almos, εφόσον είμαστε νομικοί, όταν δίνουμε απαντήσεις δημόσια, να τις τεκμηριώνουμε με βάση το υπάρχον καταστατικό, εκτός εάν είναι προσωπικές απόψεις οπότε μπορεί να είναι και αστήρικτες!!