εισφορες ασκουμενου 2018

2 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
valitsa123
Εικόνα: valitsa123
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/12/2017

μολις γραφτηκα ασκουμενη και θελω να ρωτησω αν ειναι υποχρεωτικη η εγγραφη στο ταμειο προινοιας και στο ταμειο νομικων. Αν καποιος δε θελει να εγγραφει, υπαρχουν κυρώσεις? Ειχα ακουσει οτι κατα την ασκηση η ασφαλιση ειναι προαιρετικη. επισης ηθελα να ρωτησω τι εισφορες πληρωνουμε ? μπορει καποιος να με διαφωτισει γιατι εχω μπερδευτει και τα οικονομικα μου δε μου επιτρεπουν να πληρωσω την παραμικρη εισφορα? ευχαριστω προκαταβολικα.

valitsa123
Εικόνα: valitsa123
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/12/2017

επισης ηθελα να ρωτησω αν μετα το τελος της ασκησης δεν ασκησω το επαγγελμα του δικηγορου, θα δικαιουμαι επιδομα ανεργιας , καθοτι θα εχω καταβαλλει εισφορες ως ασκουμενη?

Eφη
Εικόνα: Eφη
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 22/09/2016

Γεια σου, ειχα ακριβως τις ιδιες αποριες με σενα! Εγω ειμαι ακομη ασκουμενη και δινω το Μαιο, αλλα δεν εχω γραφτει ακομη σε κανενα Ταμειο. υποχρεωτικα γραφομαστε μονο στο Προνοιας που ειναι στη Χαριλαου Τρικουπη. Στο ΤΑΝ γραφεσαι μονο αν θες να συνυπολογιστει ο χρονος ασκησης στα συνταξιμα σου χρονια, δεν ειναι υποχρεωτικο δηλαδη. Στο Προνοιας ειναι υποχρεωτικο με την εννοια οτι θα καταβαλεις τις εισφορες θες δε θες. Καλο ειναι να γραφτεις απο τωρα ωστε να πληρωνεις τις εισφορες λιγες λιγες κ να μη σ ερθει νταμπλας αργοτερα. Περισσοτερα δυστυχως δεν ξερω θα παω Προνοιας να γραφτω αυτη τη βδομαδα και θα σου πω.

Οσον αφορα το επιδομα ανεργιας, οχι δε δικαιουμαστε ως ανεργοι δικηγοροι.