ΕΚΛΟΓΕΣ 2012 VOL. 2

198 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
tolisspi
Εικόνα: tolisspi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/12/2009

ΕΚΛΟΓΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2012

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Α) Όσοι/ες Δικηγόροι επιθυμούν να διορισθούν δικαστικοί αντιπρόσωποι ή να εξαιρεθούν πρέπει να υποβάλουν ειδικό έντυπο αίτησης από αύριο 22-5-2012  μέχρι ΚΑΙ την Πέμπτη 24/5/2012 και ώρα 11:00 στην Γραμματεία του Συλλόγου (κα Δήμητρα)

Β) Υποδείγματα των αιτήσεων υπάρχουν στα γραφεία του Συλλόγου και στα sites : dsa.gr, areiospagos.gr

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ :

1.      ΜΟΝΟ ΜΙΑ (1) ΑΙΤΗΣΗ μπορεί να υποβληθεί

2.      Δεν υπάρχει κώλυμα εντοπιότητας (καταγωγής και τόπου άσκησης δικηγορίας)

3.        Τους διορισμούς θα κάνει το Α1 Τμήμα του Αρείου Πάγου. 

4.- Δεν θα γίνουν δεκτές αιτήσεις για :

Α) Μονοεδρικές Περιφέρειες (Γρεβενών, Ευρυτανίας, Ζακύνθου, Λευκάδας, Θεσπρωτίας, Κεφαλληνίας, Φωκίδας, Σάμου)

Β) Αναπληρωματικούς αντιπροσώπους

Γ) Συνυπηρετήσεις

Δ) Αιτήσεις προτίμησης που θα έχουν συμπληρώσεις, διαγραφές ή παρατηρήσεις εκτός των ζητουμένων στο έντυπο της αίτησης.

ΕΠΙΣΗΣ :

Δεν θα ληφθούν υπ’ όψιν αιτήσεις προτίμησης που θα αναγράφουν :

α) Συγκεκριμένα τμήματα, διαμερίσματα ή συνοικισμούς β) περισσότερες από μία (1) δημοτικές ενότητες  γ) περισσότερους από έναν (1) δήμο  δ) περισσότερες από μία εκλογική περιφέρεια

5.           Στους προς διορισμό Δικηγόρους δεν περιλαμβάνονται :

α) Όσοι συμπλήρωσαν το 67ο έτος της ηλικίας τους (άρθρο 68 ΠΔ 26/12)

β) Όσοι τελούν σε αναστολή και σε άδεια απουσίας στο εξωτερικό

γ) Όσοι δεν έχουν υποβάλει ετήσια δήλωση του 2011

δ) Όσοι εκτίουν πειθαρχική ποινή παύσης κατά την υποβολή του καταλόγου στον Άρειο Πάγο

ε) Οι Δικηγόροι από χώρες της Ε.Ε. (ΠΔ 152/2000) που δεν έχουν ελληνική ιθαγένεια

στ) Οι Ευρωβουλευτές

Εκλογικές ανακοινώσεις θα αποστέλλονται στα μέιλς, στο ΙΝΤΡΑΝΕΤ του Συλλόγου  και με αφίσες.

Το ΠΔ 26/15.3.2012 ΦΕΚ 57 είναι η κωδικοποίηση της νομοθεσίας για την εκλογή Βουλευτών.

Εννοει την φορολογικη δηλωση?

xarouli
Εικόνα: xarouli
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 22/07/2009

Όχι, εννοεί την ετήσια δήλωση στο ΔΣΑ που κάνουμε κάθε χρόνο γύρω στον Ιούνιο, με την ανανέωση της ταυτότητας. Το ίδιο έλεγε και η ανακοίνωση για τις εκλογές του Μαΐου και είχε διευκρινιστεί τότε. Κοινώς, αν έχεις ταυτότητα που λήγει Φεβρουάριο 2012 εισαι οκ.

konstantina ch
Εικόνα: konstantina ch
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 01/08/2011

παιδιά για αναστολή λειτουργίας δικαστηρίων δεν ανακοινώθηκε τίποτε ακόμη;;;λογικά θα είναι πάλι 3 εργάσιμες πριν,3 μετά;

anartissi
Εικόνα: anartissi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 22/05/2012

40 ΕΚ. ΕΥΡΩ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΟΥΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 17ΗΣ ΙΟΥΝΙΟΥ!

Διεξήχθη σήμερα η πρώτη συνεδρίαση της Διακομματικής Επιτροπής Εκλογών, ενόψει των εκλογών της 17ης Ιουνίου, υπό την προεδρία του υπουργού Εσωτερικών Αντώνη Μανιτάκη και τη συμμετοχή του υπουργού Επικρατείας Αντώνη Αργυρού.

Μετά τη δίωρη συνεδρίαση, ο υπουργός Εσωτερικών εξέφρασε την ικανοποίησή του για το πνεύμα συνεννόησης που, όπως είπε, έδειξαν όλοι οι εκπρόσωποι των κομμάτων και κυρίως για την απόφαση να μειωθεί το κόστος της εκλογικής δαπάνης κατά 30% σε σχέση με τις εκλογές της 6ης Μαΐου.

Δηλαδή, το κόστος θα μειωθεί από τα συνολικά 60 εκατομμύρια ευρώ στα περίπου 40. Επίσης, τα κόμματα δέχθηκαν ομόφωνα τη μείωση της εκλογικής τους χρηματοδότησης κατά 50%, τουλάχιστον από τις προηγούμενες εκλογές (από 6 εκατ. σε 3 εκατ. συνολικά).

Προβλέπω ανάλογη μείωση και στις αποζημιώσεις των δικαστικών αντιπροσώπων.

Advocate
Εικόνα: Advocate
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/05/2008

Λογικό είναι...

Elena K
Εικόνα: Elena K
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 13/12/2011

εγώ μόλις έκανα την αίτηση και πήρα αριθμό πάνω από 13.00!Αντε να δούμε πότε θα πληρωθούμε..

katrina
Εικόνα: katrina
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/11/2007

Έλενα Κ, δεν είναι τόσο το ΠΟΤΕ θα πληρωθούμε, αλλά το ΠΟΣΑ!!! :)

gpot
Εικόνα: gpot
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/10/2010

Αναστολη εργασιων δικαστηριων σε επαρχια 2 μερες πριν και 2 μετα

Elena K
Εκτός σύνδεσης

Eγώ έκανα αίτηση χθές αργά το βράδυ και πήρα αριθμό πάνω από 13.00.Αντε να δούμε και τα χρήματα από τις προηγούμενες πότε θα έρθουν..

Elena K
Εκτός σύνδεσης

Κατρίνα δεν νομίζω οτι καν είναι σίγουρο οτι θα πάρουμε τα λεφτά από τις προηγούμενες.Έχεις κάποιο νέο?

Elena K
Εκτός σύνδεσης

Επίσης αν κάποιος κληρωθεί και δεν παραλάβει το διορισμό του αποκλείεται από τις επόμενες κληρώσεις των ίδιων εκλογών.σωστά?Οχι όμως  και από όλες τις μελλοντικές εκλογές?

staath
Εικόνα: staath
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 12/05/2012

Στην 1η ερώτηση η απάντηση είναι ναι, στην 2η όχι: μελλοντικές εκλογές=νέες αιτήσεις, νέα κλήρωση.

theplan
Εικόνα: theplan
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/04/2012

Μπράβο στο ΔΣ Λάρισας! http://www.lawnet.gr/news/d-s-larisas-allagi-sti-diadikasia-klirosis-dikastikon-antiprosopon-gia-tis-ekloges-tis-17is-iouniou-26526.html?ref=RSS

Προφανές ήταν αλλά κανείς δεν το ανέφερε

staath
Εκτός σύνδεσης

Αυτό που ισχυρίζεται ο Δ.Σ. Λάρισσας είναι ευθεία προσβολή του Αρείου Πάγου. Είναι σαν να λέει ότι η κλήρωση δεν είναι ακριβώς αυτή που δηλώνει ο ΑΠ στην ιστοσελίδα του αλλά κάποια άλλη. Αν έχει κάποιος στοιχεία (κι όχι εικασίες) που να προσβάλλουν το αδιάβλητο της κλήρωσης τα καταθέτει αρμοδίως. Νομίζω; Η ποσόστωση των δικηγόρων είναι 77,5% σε κάθε Δήμο (βλέπε και στατιστικά κλήρωσης ΑΠ). Δεν μπορεί, όλο και κάποιο "εύκολο" ΕΤ θα είναι και εκεί μέσα ;)

theplan
Εικόνα: theplan
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/04/2012

έτσι νομίζω Εlena K. Δια βιου αποκλεισμός από τις εκλογές μου ακούγεται λίγο εξοντωτικό σαν μέτρο!

Elena K
Εκτός σύνδεσης

Και μένα μου φαίνεται πολύ ακραίο αλλά για να είμαστε 100% σίγουροι καλό είναι να ξέρουμε

katrina
Εικόνα: katrina
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/11/2007

Έλενα Κ, εννοώ πόσα θα πληρωθούμε για τις εκλογές του Ιουνίου(εάν και εφόσον κληρωθούμε), για τις εκλογές του Μαϊου εγώ είχα πληρωθεί κανονικά από την ΔΟΥ μου. Πάντως ενημέρωνέ μας για το τι γίνεται και με εσάς. Το θεωρώ τελείως απαράδεκτο να μην έχετε πληρωθεί ακόμη και απορώ που ο ΔΣΑ δεν έχει βγάλει σχετική ανακοίνωση!!!!!

Elena K
Εκτός σύνδεσης

Δεν έχω κάποιο νέο μέχρι στιγμής αλλά όσοι δεν πήγανε στη ΔΟΥ τις πρώτες μέρες κάνανε αίτηση στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής(Κατεχάκη) για να πιστωθούνε τα χρήματα στο λογαριασμό τους από 1-5 μήνες.Ο σύλλογος απλά έβγαλε ανακοίνωση προ ημερών  για το χρηματικό ένταλμα και τίποτε άλλο!Εγώ μάλιστα στη ΔΟΥ που πήγα μου είπανε οτι δεν υπάρχει ΄τετοιο τμήμα εδώ'' και με στείλανε σε γειτονική ΔΟΥ απ όπου και μου είπανε οτι πρέπει να πάω στην Κατεχάκη..'Οποιος συνάδελφος έχει κάποιο νέο ας μας ενημερώσει!

ANTONIS-1988
Εικόνα: ANTONIS-1988
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/12/2009

κι εγώ πήγα στην αποκεντρωμενη διοίκηση στην κατεχάκη επειδη δεν παρακολουθούσα τις ανακοινώσεις του δσα που ελεγαν οτι απο ενα σημειο και μετα θα αλλαξει ο τροπος καταβολης της αποζημιωσης
οι υπαλληλοι εκει που ρωτησα δεν γνωριζουν τπτ σχετικα με το ποτε θα μπουνε τα λεφτα στον λογαριασμο που δωσαμε καθως λενε πως η αιτηση θα διαβιβαστει σε αλλη υπηρεσια και δεν ειναι αυτοι οι αρμοδιοι για την διεκπεραιωση της συναλλαγης
πιστευω παντως πως θα αργησει η υποθεση να λήξει, τουλαχιστον να μην τα παρουμε σε δραχμές να εύχεστε :D

irida
Εικόνα: irida
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 14/09/2007

Εγώ επιχειρώ από τη Δευτέρα να κάνω την αίτηση ηλεκτρονικά αλλά όταν πατάω στις επιλογές Α,Β,Γ,Δ με το που πατάω την Α και μετά και τη Β μου σβήνεται η Α και μένει μόνο η Β!!Δηλαδή δεν μπορώ να βάλω και τις τρεις πρώτες επιλογές, μόνο μια μου επιτρέπει να πατήσω!!Όσοι κάνατε αίτηση ηλεκτρονικά, δεν είχατε τε΄τοιο πρόβλημα?

Advocate
Εικόνα: Advocate
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/05/2008

Όταν επιλέγεις π.χ το δεύτερο κουτάκι τότε εννοείται ότι επιθυμείς και το πρώτο κουτάκι και αν επιλέξεις το τρίτο κουτάκι τότε εννοείται ότι επιθυμείς και τα δύο προηγούμενα. Αν πάλι επιλέξεις το τέταρτο δηλ. όλη την Ελλάδα τότε προφανώς επιθυμείς και τα τρία προηγούμενα. Οπότε μην ανησυχείς.

irida
Εικόνα: irida
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 14/09/2007

Α ΄μάλιστα...σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι έτσι, επειδή όμως την άλλη φορά πατούσαμε όλα τα κουτάκια ένα ένα έλεγα μήπως φταίει ο υπολογιστής μου ή έχει μπλοκάρει το σύστημα. Ευχαριστώ πολύ!!!

anartissi
Εκτός σύνδεσης

O διορισμός δικαστικών αντιπροσώπων με το κριτήριο της εντοπιότητας για τον περιορισμό των εκλογικών δαπανών, ήταν ένα από τα θέματα που συζήτησε ο υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, κ. Χρίστος Γεραρής, κατά διάρκεια των εθιμοτυπικών επισκέψεων που πραγματοποίησε στο Συμβούλιο της Επικρατείας, στον Άρειο Πάγο, στο Ελεγκτικό Συνέδριο και στη Γενική Επιτροπεία της Επικρατείας των διοικητικών δικαστηρίων.

Ειδικότερα στον Άρειο Πάγο, ο κ. Γεραρής ενημερώθηκε για τον τρόπο διορισμού δικαστικών αντιπροσώπων και ζήτησε να εφαρμοσθεί, για τον περιορισμό της εκλογικής δαπάνης, το κριτήριο του διορισμού σε εκλογικά τμήματα της Περιφέρειας, όπου ο δικαστικός αντιπρόσωπος έχει την κατοικία του.

zoev
Εικόνα: zoev
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 15/11/2010

Τελευταία στιγμή προτείνεται κριτήριο εντοπιότητας?εγώ δήλωσα επαρχία αν και δικηγόρος Αθηνών!

staath
Εκτός σύνδεσης

όσο δεν μπορούμε να υποβάλλουμε αίτηση για τις ΜΟΝΟΕΔΡΙΚΕΣ περιφέρειες, το εν λόγω κριτήριο είναι μάλλον "ευχή" και όχι ρεαλιστικό. Π.χ. ο δικηγόρος Κεφαλλονιάς αναγκαστικά δεν γίνεται να δηλώσει την περιοχή του παρά κάπου πιο μακριά. Άρα; Επιπλέον, πρεπει ο ΑΠ να αλλάξει εντελώς την όλη διαδικασία διορισμών και αυτό θέλει χρόνο που τώρα δεν υπάρχει.

zoev
Εικόνα: zoev
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 15/11/2010

Πάντως εάν γίνει δεκτή η πρόταση θα πρέπει να δοθεί και άλλη προθεσμία προκειμένου να τροποποιήσουμε τις επιλογές μας...ο σύλλογος πότε σκοπεύει να ξεκαθαρίσει το θέμα?

staath
Εκτός σύνδεσης

ΑΘΗΝΑ, 23/5/2012

Αρ.Πρωτ. 26

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

Προς: Τον Υπουργό Οικονομικών, Κο ΓΕΩΡΓΙΟ ΖΑΝΙΑ

ΚΟΙΝ: 1. Υπουργό Εσωτερικών, κο ΑΝΤΩΝΙΟ ΜΑΝΙΑΤΑΚΗ, 2. Υπουργό Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, κο ΧΡΗΣΤΟ ΓΕΡΑΡΗ και 3. Γενικό Γραμματέα Υπουργείου Εσωτερικών, κο ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΞΗΡΟ

Αξιότιμε κύριε Υπουργέ,

Σας είναι γνωστή, η από 4-5-2012 ΔΠΕΙΣ Δ 1072063 και 1067053/ΕΞ 2012 εγκύκλιος του Υπουργείου σας με την οποία αλλάζει από 11-5-2012 τον τρόπο καταβολής της αποζημίωσης στους Δικαστικούς Αντιπροσώπους. Ειδικότερα, προβλέπει την έκδοσης χρηματικών ενταλμάτων από τις αρμόδιες Υπηρεσίες Δημοσιονομικού ελέγχου, αντί της πληρωμής τους από της αρμόδιες ΔΟΥ.

Δυστυχώς, αντί να απλοποιούν τις διαδικασίες αποζημίωσης, οι υπηρεσίες του Υπουργείου Σας, ρίχνουν όλους τους εμπλεκόμενους στα γρανάζια της γραφειοκρατίας και δημιουργούν πρόβλημα στη δυνατότητα στελέχωσης των εκλογικών τμημάτων από Δικαστικούς Αντιπροσώπους. Λειτουργεί τουλάχιστον αποτρεπτικά, η σκέψη και μόνον της αναμονής καταβολής της σχετικής αποζημίωσης για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αλήθεια, κύριε Υπουργέ, πώς θα υποχρεωθεί κάποιος να εκτελέσει καθήκοντα Δικαστικού Αντιπροσώπου σε απόσπαση 500 ή 800 χιλιομέτρων από τον τόπο διαμονής του με την υποχρέωση της, από μέρους του, κάλυψης των εξόδων μετακίνησης και διαμονής, χωρίς να γνωρίζει πότε και αν θα του καταβληθούν από το Ελληνικό Δημόσιο τα χρήματα αυτά;;;

Αυτή η απόφαση είναι πρόχειρη και εκ του πονηρού, αφού καταργεί δεδομένα δεκαετιών και δεν προσδιορίζει επακριβώς το χρόνο υποχρέωσης καταβολής από το Ελληνικό Δημόσιο της συγκεκριμένης αμοιβής. Θέλουμε να πιστεύουμε ότι η όποια απόφαση του προηγούμενου Υπουργού Οικονομικών θα ανατραπεί για το συμφέρον της πατρίδας μας και για την αποφυγή προβλημάτων κατά τις εκλογικές διαδικασίες. Άλλωστε η αιφνιδιαστική φορολόγηση της αμοιβής από τον προκάτοχό σας και η ελάχιστη αμοιβή που προσφέρθηκε κατά την προηγούμενη διαδικασία λειτουργεί αποτρεπτικά, πόσο μάλλον αν προκύψει και θέμα καταβολής της αμοιβής σε άγνωστο και απροσδιόριστο χρονικό σημείο στο μέλλον.

Η χώρα δεν μπορεί να αντέξει άλλες «τραγωδίες», με μια ενδεχόμενη αδυναμία διεξαγωγή των εκλογών, λόγω έλλειψης δικαστικών αντιπροσώπων, ΔΩΣΤΕ ΛΥΣΗ ΑΜΕΣΑ.

Για το Δ.Σ. της Ο.Δ.Υ.Ε.

Ο Πρόεδρος

Ο Γεν. Γραμματέας 

ΧΡΗΣΤΟΣ ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΙΑΤΣΟΣ

destav
Εικόνα: destav
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/06/2009

εχει κανεις ενημερωση για το ποτε θα γινει η κληρωση και αν το χρηματικο ενταλμα θα εφαρμοζεται εφεξης αντι της καταβολης στη δου?

gpot
Εικόνα: gpot
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/10/2010

Λογικα την εβδομαδα του Αγ.Πνευματος που ειναι κ η τελευταια πριν την εβδομαδα των εκλογων.

anartissi
Εκτός σύνδεσης

Μέχρι 3/6 έχουν προθεσμία οι Περιφέρειες να στείλουν στον Άρειο Πάγο καταστάσεις με τον τελικό αριθμό των εκλογικών τμημάτων τους. Σε αυτές τις εκλογές κάποια σχολεία που είναι βαθμολογικά κέντρα των Πανελλαδικών εξετάσεων δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν , άρα θα υπάρχει μια μικρή αλλαγή - ανακατανομή των εκλογικών τμημάτων. Οπότε όπως και στις προηγούμενες εκλογές η κλήρωση θα γίνει λογικά μετά από αυτή την ημερομηνία (3/6) για να έχουν ακριβή εικόνα των τμημάτων.