ΕΚΛΟΓΕΣ 2012 VOL. 2

198 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
staath
Εικόνα: staath
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 12/05/2012

Προβλέπω:

1) Διορισμοί μελών ε.ε. και δικ.αντιπρ. μέχρι Παρασκευή, 1/6, διανομή των διοριστηρίων μέσα στο τριήμερο του αγ.πνεύματος (2, 3 και 4/6).

2) Τα Ε.Τ. ολόιδια με τα προηγούμενα εκτός ίσως ελαχίστων εξαιρέσεων.

Βέβαια, το 1) με την προϋπόθεση ότι οι Περιφερειάρχες να ορίσουν με απόφασή τους ΕΓΚΑΙΡΑ τα εκλογικά τους τμήματα, να ενημερώσουν έγκαιρα το ΥΠΕΣ κι αυτό με τη σειρά του τον ΑΠ.

tolisspi
Εικόνα: tolisspi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/12/2009

Το site του Α.Π. αυτη τη στιγμη δεν δουλευει καν....

tzelis
Εικόνα: tzelis
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 25/07/2008

Αντιπρόσωποι της δικαστικής αρχής

Ο διορισμός των αντιπροσώπων της δικαστικής αρχής με κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 5 Ιουνίου 2012 και ώρα 10.00 π.μ. Πηγή: www.areiospagos.gr

tzelis
Εκτός σύνδεσης

...

tzelis
Εκτός σύνδεσης

...

anartissi
Εικόνα: anartissi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 22/05/2012

Ο σκοπός όμως είναι να ανακοινώσουν τα ποσά της αποζημίωσης και τον τρόπο καταβολής πριν τις κληρώσεις.

v_katja
Εικόνα: v_katja
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 24/11/2006

Δεν πρόκειται ρε παιδιά...Δεν έγινε άλλωστε ποτέ για να γίνει τώρα..

staath
Εκτός σύνδεσης

Έπεσα έξω στην πρόβλεψή μου. Όσο για την αποζημίωση, βλέπω στο τέλος να φτάνει ίσα ίσα για το φαγητό και τους καφέδες των 2 ημερών και θα πηγαίνουν οι ...χομπίστες και οι εκλογοιδεολόγοι. Σίγουρα αυτές οι εκλογές θα είναι πιο εύκολες: λιγότερα στο Βιβλίο Πράξεων ΕΕ (θα λείπουν οι Υποψήφιοι), θα απουσιάζει το Βιβλίο Διαλογής Υποψηφίων. Αν μη τι άλλο όμως όσοι θα ταξιδεψουν μακριά από την έδρα τους δεν θα αποφύγουν το ταξίδι και το τουλάχιστον 13ωρο από 0600 ως 1900 δεν θα το αποφύγει κανείς. Δεν αναφέρω την ΕΕ που δεν θα υπάρχει (πάλι)...

fannoula
Εικόνα: fannoula
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 04/11/2010

Να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω : Είχα κάνει για τις εκλογές 17ης Ιουνίου 2012 αίτηση προτίμησης και την είχα καταθέσει στο Δικηγορικό Σύλλογο ( δεν την υπέβαλα ηλεκτρονικά) . Μπήκα τώρα στο σύστημα, που είχε τελειώσει η προθεσμία των δηλώσεων και βλέπω ότι στο σύστημα μου έχουν καταχωρησει αλλού από εκεί που είχα δηλώσει... Πως μπορώ να το διορθώσω τώρα πριν γίνουν οι κληρώσεις ;;; Πρέπει να πάω κάπου στο Σύλλογο ; Πρέπει να πάω στον Αρειο Πάγο ; Να βρουν την αίτηση να δουν που έχω δηλώσει και που με καταχώρησαν εκείνοι

Sofialexia
Εικόνα: Sofialexia
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 29/05/2012

Καλησπέρα! Κι εγώ έχω ένα παρόμοιο προβληματάκι. Για την ακρίβεια, κι εγώ κατέθεσα στο Δικηγορικό Σύλλογο την αίτηση και μπήκα προ ολίγου στο λογαριασμό μου στο dsanet, όπου, στην "προβολή αιτήσεων δικαστικών αντιπροσώπων" δεν μου εμφανίζει καθόλου αίτηση. Μήπως εμφανίζει μόνο τις αιτήσεις που υπεβλήθησαν ηλεκτρονικώς; Σε κάθε περίπτωση, γνωρίζει κανείς πού πρέπει να απευθυνθώ για να ρωτήσω και να βεβαιωθώ ότι έχει καταχωρηθεί η αίτησή μου στο σύστημα στις υποψήφιες προς κλήρωση;

art85
Εικόνα: art85
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/07/2011

Καλημέρα! Έκανα τη μέγιστη γκάφα και από χαζομάρα έχασα την προθεσμία για τις αιτήσεις προτιμήσεως. Τώρα εγώ παίζω στην κλήρωση; Κι αν ναι και εφοσον κληρώνομαι, θα με διορίσουν στο κοντινότερο στην έδρα μου κενό εκλογικό τμήμα  ή όπου να 'ναι;Μ' έχει φάει η αγωνία γιατι όπως καταλαβαίνετε, αν είναι να διοριστώ π.χ. στη ρόδο (μένω στην πάτρα) καλύτερα καθόλου.

gpot
Εικόνα: gpot
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/10/2010

Συναδελφε λιγο δυσκολο..εδω δεν διοριζονται αυτοι που δηλωνουν...θα πρεπει να δεις στον Συλλογο (δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο) αν σε συμπεριελαμβαν στην λιστα που στειλαν στον ΑΠ.

art85
Εικόνα: art85
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/07/2011

Δλδ αν δεν έχεις κάνει αίτηση προτίμησης συνήθως δεν περιλαμβάνεσαι στους ονομαστικού καταλόγους; Μη υποβολή αίτησης προτίμησης σημαίνει αίτηση εξαίρεσης ας πούμε; Ή σημαίνει προτίμηση σε όλην την επικράτεια; Δεν μπορώ να καταλάβω. Πάντως οι σύλλογοι δεν ακολουθούν μια ίδια τακτική στη συμπλήρωση των καταλόγων που στέλνουν στον Α.Π; Εν πάση περιπτώση οι βλακείες πληρώνονται αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι θετικά ας μου πει. (Πάντως στις δημοτικές του 10 μια φίλη μου δεν είχε κάνει ούτε προτίμησης ουτε εξαίρεσης και διορίστηκε μέσα στην αχαια)

gpot
Εικόνα: gpot
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/10/2010

Απο οσο ξερω στελνουν ενα αρχειο με τα ονοματα μας και τις αιτησεις που κανουμε..

M4RIA
Εικόνα: M4RIA
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/01/2008

http://dikastis.blogspot.gr/2012/05/17-2012.html

Πάλι καλά... και τώρα μένει να κληρωθούμε..

v_katja
Εκτός σύνδεσης

M4RIA σ'ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!Πράγματι, μη μείνουμε με τη χαρά... :P

staath
Εκτός σύνδεσης

Βασικά, τώρα μένει να μάθουμε το ύψος της αποζημίωσης. Όσοι θα πάνε εκλογές ακόμα και με έναν καφέ πληρωμένο εξαιρούνται.

v_katja
Εκτός σύνδεσης

Καλό.Για ποια Ελλάδα ρε γαμώτο..(που λέει κι η Αφροδίτη Μάνου)

katrina
Εικόνα: katrina
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/11/2007

Σχόλια για τα αποτελέσματα της κλήρωσης? Επί δείγματος περίπου 20 γνωστών μου δεν διορίσθηκε ΟΥΔΕΙΣ!!!

chris84
Εικόνα: chris84
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 22/12/2011

Κι εγώ την ίδια απορία έχω...

Οι περισσότεροι γνωστοί μου δεν διορίστηκαν εκτός από 2-3 οι οποίοι διορίζονται κάθε φορά και στις ίδιες περιφέρειες...

Λέτε να έπαιξε ρόλο αυτό που τελικά συζητιόταν να μπουν όσοι δεν μπήκαν στις προηγούμενες?

Αδικία πάντως...

nl lawyer
Εικόνα: nl lawyer
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 02/06/2011

Είμαι ασκούμενη και κανένας γνωστός μου ασκούμενος δεν διορίσθηκε...

Το δικό μου σχόλιο είναι ότι πρέπει να αλλάξουν οι προϋποθέσεις διορισμού...

Δε βρίσκω νόημα στο να διορίζεται μόνο το 3% των ασκουμένων, ενώ όλοι γνωρίζουν πολύ καλά ότι και μπορούν να το κάνουν και τα έσοδά τους είναι λίγα βγάζοντας μεγάλο όγκο δουλειάς σε πολλά δικαστήρια ή σε μεγάλα δικηγορικά γραφεία και όχι μόνο, ενώ επιπροσθέτως τους ανάγκασαν από πέρυσι να είναι ασφαλισμένοι υποχρεωτικά !!!

Επίσης δε βρίσκω νόημα στο να διορίζονται οι Δικαστικοί (ας κάτσουν να βγάλουν λίγο πιο σύντομα καμιά απόφαση) και οι Γραμματείς των Δικαστηρίων... με την ίδια λογική που εξαιρούνται οι δημόσιοι υπάλληλοι από τις εφορευτικές επιτροπές , θα πρέπει να εξαιρούνται και οι Γραμματείς...  δεν είναι καταλληλοι δλδ για εφορευτική επιτροπή αλλά για να διενεργήσουν εξολοκληρου τις εκλογές είναι???

Όσο για τον περιορισμό της ηλικίας, νομίζω ότι υπάρχει...  

chris84
Εκτός σύνδεσης

Τελικά είναι όντως αξιοπερίεργο το ποιοί διορίστηκαν σ αυτές τις εκλογές...

Όριο ηλικίας θα πρέπει να υπάρχει πιο αυστηρό κατά τη γνώμη μου γιατί πραγματικά οι ηλικιωμένοι δικηγόροι δεν έχουν κανένα φιλότιμο να κάνουν αιτήσεις να εξαιρεθούν μόνοι τους για να πάρουν τα λεφτά τα νέα παιδιά οπότε κάποιος πρέπει να τους απαγορεύσει ή έστω να μειώσει το ποσοστό επιλογής τους μετά τα 55 έστω!!! Όταν βλέπω να έχουν διοριστεί κάτι μητρώα ΔΣΑ 5000 και 6000 όταν ήδη είμαστε 45000 πραγματικά λυπάμαι...

Όσον αφορά τους δικαστικούς υπαλλήλους τα λόγια περιττεύουν...Θα έπρεπε να διορίζονται μόνο αν δεν υπάρχει κανένας δικηγόρος να αναλάβει- σε ανάγκη δλδ...

Τι να πω...

theplan
Εικόνα: theplan
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/04/2012

Τι έχεις Γιάννη; Τι είχα πάντα!  Να χαρώ εγώ την "κλήρωση"

chris84
Εκτός σύνδεσης

Στις προηγούμενες όλοι οι μεγαλοδικηγόροι δήλωσαν εξαίρεση με το που ακούστηκαν αμοιβές 300 - 400 ευρώ .. Τώρα όμως... καλοκαίρι, νησάκια, χωρίς σταυρούς αλλάζει το πράγμα... Έπρεπε τουλάχιστον να σεβαστούνε ότι οι νέοι δικηγόροι πια δεν έχουν πληρώσει ακόμα τα ταμεία επειδή απλά δεν έχουν να πληρώσουν και στηριζόμασταν τουλάχιστον σε ένα μέρισμα που έχει πάει πια στα 200 ευρώ και στις εκλογές... είναι ντροπή...

Elena K
Εικόνα: Elena K
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 13/12/2011

Και γω τα ίδια παιδιά,δεν διορίστηκα,αν και στις προηγούμενες είχα διοριστεί αλλά αποζημίωση ακόμα να δω...Βέβαια το δίκαιο είναι όσοι πήγαν το Μάιο να μην διοριστούν σ αυτές,αλλά λογικά δεν πρέπει να εφαρμόστηκε το μέτρο αυτό,παρ ότι κάποιοι σύλλογοι το ζήτησανε.Τώρα μέσα μπήκαν?Διόλου απίθανο..

chris84
Εκτός σύνδεσης

Συμφωνώ ότι θα ήταν δίκαιο να διοριστούνε σε αυτές τα παιδιά που είχαν δηλώσει προτίμηση και δεν διορίστηκαν στις προηγούμενες , όχι όμως και όσοι δήλωσαν εξαίρεση στις προηγούμενες να είναι σε προνομιακή θέση σε αυτές...Αυτό προσωπικά δεν το θεωρώ δίκαιο...

katrina
Εικόνα: katrina
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/11/2007

Αν ήμουν απλώς εγώ, θα έλεγα οκ, συμβαίνουν αυτά! Όμως ψάχνοντάς το ακόμη περισσότερο, κανείς γνωστός μου πλην 3 περιπτώσεων δεν διορίστηκε!!! Και μιλάμε για δείγμα σχεδόν 50 νέων δικηγόρων(όχι ασκούμενων), ορισμένοι εκ των οποίων δεν έχουν διοριστεί ποτέ ή το πολύ μια φορά. Το πιο κουλό είναι ότι διορίστηκε συνάδερφος που ζει και εργάζεται επί 5 χρονια εκτός Ελλάδος, χωρίς φυσικά να έχει δηλώσει ποτέ στο σύλλογο τη διαμονή του στο εξωτερικό.

Δεν θα έπρεπε να είναι αίτημα της ΕΑΝΔΑ η εκκαθάριση του μητρώου? Υπάρχουν μέσα δημόσιοι υπάλληλοι, μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού που δεν δηλώνονται ως τέτοιοι με αποτέλεσμα να εισπράττουν μερίσματα υποβάλλοντας ψευδείς δηλώσεις για τις οποίες θα έπρεπε να ελεγχθούν και ποινικά, κτλ,κτλ,κτλ... Τα ρίχνουμε όλα στην κακιά ΤΡΟΪΚΑ, το ΔΝΤ, αλλά ρε παιδιά, η Ελλάδα όπου κι αν κοιτάξεις είναι ένα μπάχαλο. Άντε τώρα να ελέγξεις στατιστικά το ακριβοδίκαιο της κλήρωσης τη στιγμή που είμαστε τόσος κόσμος. Και φυσικά, η γενικότερη ανοργανωσιά που επικρατεί, η απουσία κυρώσεων, ελέγχων κτλ ΒΟΛΕΥΕΙ πάρα πολύ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ συμφέροντα κι ας λειτουργεί εναντίον του κλάδου και του κύρους του δικηγορικού λειτουργήματος. Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά!

george21
Εικόνα: george21
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 25/10/2010

ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ

ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

g3orge
Εικόνα: g3orge
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 04/02/2012

Συναδελφοι , ειναι και θεμα τυχης...Ειμαι νεος δικηγορος στην επαρχια  , συνολο δικηγορων στο νησι 27 , συνολο εκλογικων τμηματων 40 , διοριστηκαν οι 18 (στις προηγουμενες 11) , δεν κληρωθηκαν 9 (στις προηγουμενες 16)..Εγω ειμαι ενας απο τους 4 που δεν κληρωθηκαν ουτε σε αυτες ουτε στις προηγουμενες εκλογες...Οποτε να σκεφτεστε οτι υπαρχουν και χειροτερα..

anartissi
Εικόνα: anartissi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 22/05/2012

Νομίζω είναι καθαρά θέμα τύχης ο διορισμός. Δήλωσα Α΄Αθήνας και στις προηγούμενες εκλογές και σε αυτές και διορίσθηκα και τις 2 φορές Κρήτη σε διαφορετικούς νομούς (είχα δηλώσει και οπουδήποτε αλλού στην Ελλάδα).