ΕΚΛΟΓΕΣ 2012 VOL. 2

198 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
staath
Εικόνα: staath
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 12/05/2012

Αν δηλώσεις "ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ" όλο και κάπου διορίζεσαι. Το ζήτημα όμως θέλει ζύγισμα: συμφέρει το οπουδήποτε; θα μείνει και τίποτα στην τσέπη ή θα φύγουν όλα στα ξενοδοχεία και τα αεροπορικά εισιτήρια; Θέλω να πω, ειδικά σ αυτές τις εκλογές που η εκλ. αποζημίωση θα είναι και η χαμηλότερη ιστορικά, ο διορισμός δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Το ζύγισμα βεβαια αυτό οφείλουμε να το κάνουμε ΠΡΙΝ την αίτηση, διότι είναι ξεφτίλα να αποποιηθείς επειδή σε διόρισαν 700 Km μακριά. Ξέρω αρκετούς Δικηγόρους και Γραμματεις που θα αποποιηθούν καθώς δεν έχουν αυτ/το που να καίει βενζίνη 0,15€/Km :)

Δήλωσα μόνο μια εκλογική περιφέρεια και δεν διορίστηκα. Την ίδια ΚΑΙ ΜΟΝΟ είχα δηλώσει στις προηγούμενες και διορίστηκα (βέβαια, στις προηγούμενες είχε σημειωθεί και τεράστιο ρεκόρ αιτήσεων ΕΞΑΙΡΕΣΗΣ). Κάποιοι συνάδελφοι διορίστηκαν αποστάσεις του τυπου Θεσσαλονίκη-Κρήτη. Σημειώνω ότι είμαι ένας μισητός Δικαστικός Υπάλληλος-Γραμματέας :P με ποσόστωση κλήρωσης 17%, με εμπειρία 3 εκλογών ως Δικ. Αντιπρ., 1 ως Γραμμ. ΕΕ και 2 μη διορισμών. Αναφέρω, έτσι για την ιστορία, νέους συνάδελφους μου, πρώην δικηγόρους, που έχουν κάνει αρκετές εκλογές από ασκούμενοι ακόμα και τώρα δεν είχαν καν δικαίωμα αίτησης προτίμησης καθώς δεν έχουν ακόμα τον ελάχιστο απαιτούμενο Δ' βαθμό (απαιτούνται κάπου 10 χρόνια υπηρεσίας ως μισητοί Δικ. Γραμματείς).

Όσοι δήλωσαν "όλη τη χώρα" και δεν διορίστηκαν σήμερα ας γνωρίζουν ότι σίγουρα θα ακολουθήσουν αποποιήσεις και άρα ΝΕΑ ΚΛΗΡΩΣΗ σε λίγες μέρες. Stay tuned. Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να πάμε Γραμματείς ΕΕ όσοι δεν διοριστήκαμε. Οι ιδιώτες θα πάρουν στο χέρι 97€, οι ΔΥ 77€ (+φορολόγηση 20%), αν δεν αλλάξει κάτι προς τα κάτω. Τα ποσά αυτά δεν θα απέχουν σημαντικά από την αποζημίωση όσων διορίστηκαν, συν το ότι θα πάμε Γραμματείς στην έδρα μας κι όχι σε απόσταση 900km συν το ότι θα είμαστε πιο χαλαροί συγκριτικά με τους αγχωμένους Δικ. Αντιπρ. Το μείον είναι ότι ΔΕΝ θα ψηφίσουμε. Oι εκλογές αυτές θα είναι πολύ ευκολότερες (να γιατί τώρα έγιναν ΜΑΖΙΚΕΣ προτιμήσεις). 

M4RIA
Εικόνα: M4RIA
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/01/2008

Ερχομαι να το επιβεβαιώσω.. Πρώτη φορά δήλωσα όλη τη χώρα κι ενώ σε ολες τις άλλες κληρώσεις έτρωγα πόρτα, σε αυτή διορίστηκα στον τόπο μου...

staath
Εκτός σύνδεσης

H 1η σου προτίμηση ήταν εντός του τόπου σου ή εκτός; Γιατί έχω μια θεωρία...

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Εντός..

staath
Εκτός σύνδεσης

Παίξε και κανα λόττο

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Λες; :D

goni
Εικόνα: goni
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/05/2012

εχουμε πληροφορηση σχετικα με την εκδοση φεκ για τη χρηματικη αποζημιωση και για την προθεσμια για την παραλαβη των διορισμων; αν καποιος πηγε να τον παρει για επαρχια του δοθηκε διατακτικη;; γιατι ακουγονται διαφορα σχετικα με τους τροπους πληρωμης..

staath
Εκτός σύνδεσης

Η ειδική εκλογ. αποζημίωση των Δικ. Αντιπρ. δεν αναμένεται να γνωστοποιηθεί σε ΦΕΚ πριν την παραλαβή των διοριστηρίων εγγράφων (βάλε με το νου σου γιατί ;). Ο τρόπος θα είναι αυτός που ήταν ΠΡΟ 11/5 (βάλε πάλι με το νου σου γιατί, βλ. και ΦΕΚ Α΄, Αρ. Φύλλου 128, 1 Ιουνίου 2012 ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ που ουσιαστικά καταργεί την ΜΕΤΑ 11/5 πρακτική πληρωμής...). Η προθεσμία παραλαβής αρχίζει από αύριο Τετάρτη, αν διορίστηκες δράσε γρήγορα (λεπτομέρειες στις κατά τόπους Εισαγγελίες Πρωτοδικών).

tolisspi
Εικόνα: tolisspi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/12/2009

Μου φαινεται οτι η κληρωση ειναι σικε.

Αρκετοι συναδελφοι του συλλογου μου που δεν ειχαν κληρωθει για τις 6/5, παλι δεν κληρωθηκαν. Το ιδιο συνεβει και σε αρκετους συμβολαιογραφους.

Σε αλλο τοπικ ειχα αναφερει για μια συναδελφο, η οποια εχει κληρωθει για 3-4 φορες στο ιδιο εκλογικο διαμερισμα. Και στις 5/6 Μαιου αλλά και τωρα κληρωθηκε στο ιδιο. Αυτο που δεν γνωριζω εαν κληρωνεται συνεχεια στο ιδιο εκλογικο τμημα!

Vnp
Εικόνα: Vnp
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 13/03/2012

@tolisspi Με βάση τα αδιάσειστα στοιχεία που παρέθεσες, ασφαλώς και αποδεικνύεται σικέ η κλήρωση...

Lestat23
Εικόνα: Lestat23
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 04/05/2010

Ξερει μήπως κανείς απο πότε (και έως πότε) μπορούμε να παραλάβουμε τους διορισμούς????? Στα τηλέφωνα του Αρείου Πάγου έχει τεχνικό(?) πρόβλημα...

theplan
Εικόνα: theplan
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/04/2012

δήλωσα "οπουδήποτε στη χώρα" και έφαγα άκυρο πανηγυρικό για 2η συνεχόμενη φορά! Άρα μάλλον το αν δηλώσεις οπουδήποτε στη χώρα όλο και κάπου θα διοριστείς μάλλον δεν ισχύει.

XENIA87
Εικόνα: XENIA87
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 21/09/2011

Έχει πάει κάποιος να παραλάβει διορισμό να μας πεί τι γίνεται?

anartissi
Εικόνα: anartissi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 22/05/2012

Από αύριο το πρωί θα γίνονται επιδόσεις,  θα βγει σήμερα σχετική ανακοίνωση, έτσι μου είπαν από την Εισαγγελία.

gpot
Εικόνα: gpot
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/10/2010

Εμας (επαρχια) μας ειδοποιησαν οτι μπορουμε να παραλαβουμε μεχρι αυριο το μεσημερι το αργοτερο!....

alkmini
Εικόνα: alkmini
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/02/2012

Για Θεσσαλονίκη, ξέρει κανείς αν ανακοινώθηκε  τίποτα?πήρα ένα τηλέφωνο στην εισαγγελία αλλά μου είπαν όχι ακόμη χωρίς να μου ουν πότε...

XENIA87
Εικόνα: XENIA87
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 21/09/2011

Να μην ρωτήσω αν υπάρχει ελπίδα να μάθουμε την αποζημίωση πριν πάρουμε τους διορισμούς...

staath
Εκτός σύνδεσης

Σε ένα παράλληλο σύμπαν πρώτα εκδίδεται η εν λόγω ΚΥΑ κι έπειτα γίνονται οι αιτήσεις προτίμησης/εξαίρεσης...

staath
Εκτός σύνδεσης

Αν δεν βγεί έγκαιρα η ΚΥΑ αποζημίωσης, τότε σε ένα βήμα πρώτα θα διανεμηθούν τα Διοριστήρια και μετά σε ένα δεύτερο (μετά την ΚΥΑ) θα διανεμηθούν οι Διατακτικές από τις Εισαγγελίες για τους ΕΚΤΟΣ. Στη Θεσσαλονίκη, αν υπάρξει έγκαιρα η ΚΥΑ, τότε Διοριστήριο+Διατακτική σε ένα βήμα, μαζί (αυτό είθισται). Συνήθως για τα Διοριστήρια διατίθενται 2 μέρες παραλαβής ώστε γρήγορα τα ανεπίδοτα/αποποιήσεις να επιστρέψουν στον ΑΠ ώστε να διενεργηθεί για αυτές ΝΕΑ ΚΛΗΡΩΣΗ. Ξαναλέω, εγκυρότερη ενημέρωση από τις κατα τόπους Εισαγγελίες Πρωτοδικών.

mariakar
Εικόνα: mariakar
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/06/2007

Μου είπε χθες συνάδελφος Αθηνών ότι ζήτησε να διοριστεί μόνο Καστοριά και τη διόρισαν στη Β' Αθηνών παρότι δεν είχε ζητήσει να διοριστεί οπουδήποτε στη χώρα.

staath
Εκτός σύνδεσης

η θεωρία μου λέει το εξής: όσοι δήλωσαν ΕΚΤΟΣ τους διόρισαν ΑΡΧΙΚΑ ΑΥΤΟΥΣ (σε μεγάλο ποσοστο) ΕΝΤΟΣ με το στανιό, για να μειωθεί η δαπάνη οδοιπορικών κλπ. Έπειτα, όσοι δήλωσαν ΕΝΤΟΣ έφαγαν πόδι αναγκαστικά, οπότε η δαπάνη οδοιπορικών θα πάει σύννεφο, εκτός κάποιων εξαιρεσεων που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΛΟΤΤΟ. Συνάδελφοι μου με πάνω από 25 έτη υπηρεσία και τεράστια εκλογική εμπειρία με διαβεβαιωσαν ότι αυτό δεν έχει ξανασυμβεί. Θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον μια στατιστική ανάλυση ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ, πόσοι διορίστηκαν ΕΝΤΟΣ και πόσοι ΕΚΤΟΣ και επιπλέον να συγκριθεί με μια αντίστοιχη των διορισμών των εκλογών 6/5/12.

staath
Εκτός σύνδεσης

είναι η περίπτωση ΔΗΛΩΣΑ ΕΚΤΟΣ-ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΕΝΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ.

chris84
Εικόνα: chris84
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 22/12/2011

κι εμένα συνάδελφος Αθηνών ζήτησε μόνο Κορινθία και τη διόρισαν Β' Αθηνών χωρίς να έχει επιλέξει οπουδήποτε στη χώρα...

Παραλλήλως γνωρίζω τουλάχιστον 4 άτομα που είχαν δηλώσει Β' Αθηνών και οπουδήποτε στη χώρα και δεν διορίστηκαν πουθενά.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς έγινε αυτή η κλήρωση....

staath
Εκτός σύνδεσης

η 1η περίπτωση είναι πάλι η κατηγορία ΔΗΛΩΣΑ ΕΚΤΟΣ-ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ ΕΝΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΝΙΟ. Τα 4 άτομα ατύχησαν ίσως λόγω του ποσοστού του κλάδου τους συγκριτικά με το πλήθος των αιτήσεων, ακόμα και σε επίπεδο χώρας. Υπομονή μέχρι τη νέα κλήρωση στον ΑΠ από Δευτέρα.

Άντε, και σε επόμενες εκλογές με λίστα (μέσα στο 18μηνο από τις 6/5), δικ. αντιπρ. και γραμματέας = 100€ !!!

sofianaxos
Εικόνα: sofianaxos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/04/2010
goni
Εικόνα: goni
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/05/2012

παλι καλα που βγηκαν εγκαιρως οι αποζημιωσεις και τα χρηματα ειναι οκ! ακουγονταν πολυ χειροτερα..

staath
Εκτός σύνδεσης

Για Αθήνα, παραλαβή διορισμών μέχρι Κυριακή 13:00, για Θεσσαλονίκη από Παρασκευή 08:00 μέχρι Κυριακή 12:00 μεσημέρι. (dsa.gr, dsth.gr)

Balos
Εικόνα: Balos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/10/2008

Τι πάλι καλά 575 ευρώ για Αθήνα και με παρακράτηση 21% τι θα μείνει?

staath
Εκτός σύνδεσης

454,25€. Για τους δικαστικους λειτουργούς & γραμματεις η μείωση λόγω φορολόγησης και κρατήσεων είναι ~30% (εφόσον οι κρατήσεις και η φορολόγηση θα είναι ίδια με αυτήν των προηγούμενων εκλογών).

gpavlina
Εικόνα: gpavlina
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/06/2012

23% παρακράτηση !!