ΕΚΛΟΓΕΣ 2012 VOL. 2

198 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
tolisspi
Εικόνα: tolisspi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/12/2009

Στις προηγουμενες εκλογες ενω ηταν 7 ημερες στην επαρχια το εκαναν 6 ημερες.

Τωρα ειναι 5 ημερες και λογικα θα γινει 4 ημερες δηλ. 355 (αφαιρουμενου το 23%)

Ο γραμματεας ειναι 50€χ2?

staath
Εικόνα: staath
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 12/05/2012

H αποζημίωση του γραμματέα σταθερά εδω και χρόνια 50χ2=100€. Ιδιώτες κράτηση 3%, ΔΥ κρατ+φορ=23%

vassilis1982
Εικόνα: vassilis1982
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 11/02/2009

@ tolisspi το πρωτο που λες δεν ειναι σωστο.

σε αυτες τις εκλογες, σε αντιθεση με τις εκλογες της 6ης Μαιου, δεν υπάρχει διαφοροποιηση στην αποζημιωση αναμεσα σε νομο αττικης-θεσσαλονικης και υπολοιπη ελλάδα. Η μονη διαφοροποιηση υφισταται στις περιοχες αγονης γραμμης οπως αναλυτικα αναφερεται στο σχετικο ΦΕΚ Β’ 1785/5-6-2012, άρθρο 2. Η αιτιολογια ειναι οτι δεδομενου οτι στις επερχομενες εκλογες δεν θα εχουμε υποψηφιους κι επομενως δεν θα εχουμε διαλογη σταυρων, δεν υφισταται λογος εξτρα αμοιβης των δικαστικων αντιπροσωπων σε αττικη και θεσσαλονικη, περιφερειες με ψηφοδελτια σεντονια.

Αντιθετως προβλεπεται εξταρα αποζημιωση μιας ημερας για οσους δικαστικους αντιπροσωπους εχουν διοριστεί εκτός εδρας (είτε Αθηναιος στην Πατρα για παραδειγμα, είτε Πατρινός στην Αθηνα)

Οποτε είναι ξεκαθαρο απο το ΦΕΚ ότι όσοι διοριστηκαν τακτικοι εντος εδρας θα παρουν αποζημιωση 5 ημερες και οσοι διοριστηκαν τακτικοι εκτος εδρας 6 ημερες. Αντιστοιχα οι αναπληρωματικοι εντος εδρας 3 ημερες και οι αναπληρωματικοι εκτος εδρας 4 ημερες. Η μονη εξαιρεση -ήτοι αποζημιωση 7 ημερων- ειναι για οσους διοριστηκαν τακτικοι  στα νησιωτικά συμπλέγματα των νομών Δωδεκανήσου και Κυκλάδων (εκτός των νησιών Ρόδου και Κω), καθώς και των νησιών Ικαρίας του νομού Σάμου, Κυθήρων και Αντικυθήρων του νομού Αττικής, Γαύδουτου νομού Χανίων, Σαμοθράκης του νομού Έβρου, Θάσου του νομού Καβάλας, Ψαρρών και Οινουσών του νομού Χίου, Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου του νομού Λέσβου, Βορείων Σποράδων και των νησιών άγονωνγραμμών του Ιονίου Πελάγους, για λόγους συγκοινωνιακών δυσχερειών. Εξαιρεση της εξαιρεσης- τα νησιά Ρόδου και Κωθα ισχύσει το ανώτατο όριο των έξι (6) ημερών.

Για τον γραμματεα πραγματι η αποζημιωση παραμενει 50 επί 2 ημερες, και κρατησεις 3% (οχι 23%)

Οποτε αυτο που λες για επαρχια και μια ημερα λιγοτερο δεν ισχυει για αυτες τις εκλογες.

emmeleia
Εικόνα: emmeleia
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 31/08/2011

Kαι οι εντός Αττικής την αποζημίωση την παίρνουμε μετά τις εκλογές?

Δεν ισχύει η προπληρωμή όπως στην επαρχία....

ks
Εικόνα: ks
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 21/05/2010

Εντός Αττικής μετά τις εκλογές χωρίς διατακτική

diwup
Εικόνα: diwup
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 05/11/2010

ara τακτικος εντος: 5χ115= 575 -23% = 442, 75 ευρω!

ks
Εκτός σύνδεσης

Σωστά!

gpan
Εικόνα: gpan
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/10/2009

α οι γραμματεις πηραν 97 ευρω στις προηγουμενες οχι 77?

gpot
Εικόνα: gpot
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/10/2010

Οι γραμματεις πηραν 77,εκτος απο αυτους που πηγαν μετα την εγκυκλιο κ πηραν 97...το χαμενο 20 ευρω δυσκολα θα επιστραφει....τωρα για μας ...ξεχασατε τα ''σημαντικα'' οδοιπορικα...χωρις αυτα πως θα κινηθουμε?οεο?

anartissi
Εικόνα: anartissi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 22/05/2012

77 πήραν οι γραμματείς που είχαν την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου, 97 όλοι οι υπόλοιποι γραμματείς.

vassilis1982
Εκτός σύνδεσης

τα οδοιπορικα πλακα πλακα ειναι τα εξοδα βενζινης. 0,15 ευρώ ανα χιλιομετρο αντιστοιχεί σε μια μεση καταναλωση 8λιτρα/100 χλμ (δηλαδη 14-15 ευρώ/100χλμ). οποτε υπαρχει επιβαρυνση διαμονης ξενοδοχειου φαγητου που τυπικα καλυπτεται από την επιπλεον ημερα αποζημιωσης (89 ευρώ καθαρα)

gpot
Εκτός σύνδεσης

Μπα ουτε για την βενζινη δεν φτανουν!!....

vassilis1982
Εκτός σύνδεσης

Nα ρωτησω συμφωνα με το ΦΕΚ καλυπτουν οδοιπορικα και για την επιστροφή. Στην πραξη υπολογιζουν τα χιλιομετρα πηγαινε -ελα ή μονο το πηγαινε?εχεις διοριστει κανεις εκτος εδρας σε αλλες εκλογες?Γιατι εχω ακουσει διαφορες αποψεις αντιφατικες μεατξυ τους...

goni
Εικόνα: goni
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/05/2012

εγω ημουν επαρχια στις προηγουμενες εκλογες - μου δικαιολογησαν λεωφορειο για πηγαινε - ελα. γυρω στα 23 ευρω το καθενα.

ks
Εκτός σύνδεσης

εμένα μου δικαιολόγησαν τρένο. 34 για να πάω και άλλα τόσα για την επιστροφή.

vassilis1982
Εκτός σύνδεσης

Σε ποια εκλογικη περιφερεια ειχατε διοριστει?

νέμεσις
Εικόνα: νέμεσις
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 01/11/2007

Ξέρει κάποιος εάν μπορούμε να έχουμε και δεύτερο γραμματέα?

goni
Εικόνα: goni
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/05/2012

εγω με τα 23 ευρω ημουν αιτωλοακαρνανια αγρινιο.

Δευτερο γραμματεα απόσο ξερω δικαιολογουσαν μεχρι προτινος στην αθηνα για τις δημοτικες και περιφερειακες που εχει πολυ γραψιμο.

ks
Εκτός σύνδεσης

εγώ με το τρένο στη βέροια απο αθήνα.

δεύτερο γραμματέα δεν έχουμε. δεν χρείαζεται άλλωστε!

staath
Εκτός σύνδεσης

τα οδοιπορικά έξοδα καλύπτουν (;) ασφαλώς και την επιστροφή στην έδρα σας. Άρα, για ολική απόσταση 100Km χορηγούνται 15€, 200Κm 30€ κοκ.

Ο δημόσιος/δημοτικός υπάλληλος που θα εκτελέσει καθήκοντα γραμματέα υπόκειται σε κράτηση 3% + φορολόγηση 20%, συνολικά δηλ στο χέρι 77€. Ο άνεργος/ασκούμενος/δικηγόρος/μπετατζής/ιδιώτης μόνο την 3% κράτηση (97€).

Ερώτηση κρίσεως: ο δικ. αντιπρόσωπος, ακόμα και χωρίς γραμματέα, μπορεί να διεξάγει κανονικά την ψηφοφορία. Μπορεί να ορίσει τον εαυτό του γραμματέα (αφού εκτελεί και τα καθήκοντα γραμματέα) και να εισπράξει και την αποζημίωση γραμματέα;

tip: είναι χρήσιμο να γνωρίζει κανείς τα ονόματα, τις δ/νσεις, τα τηλ. και τον τρόπο επίδοσης των μελών της ΕΕ του το αργότερο μέχρι το βράδυ της 16ης Ιουνίου. Δημόσιοι υπάλληλοι, αστυνομικοί, στρατιωτικοί, λιμενικοί, πυροσβέστες δεν μπορούν να εκτελέσουν καθήκοντα μελών ΕΕ ακόμα κι αν το επιθυμούν και οφείλουμε, αν πέσει στην αντίληψη μας, να τους το απαγορεύσουμε να είναι. Αν πέσει στην αντίληψή μας.

Σ' αυτές τις εκλογές δεν δικαιολογείται 2ος γραμματέας, την δε διαλογή μπορεί πράγματι να την κάνει και μόνος του ο δικαστικός αντιπρόσωπος: ανοίγει έναν φάκελο, διαβάζει το περιεχόμενο του ψηφοδελτίου, σημειώνει πάνω του τον αριθμό εξόδου και το μονογράφει και τον ίδιο αριθμό τον σημειώνει στον αντίστοιχο Συνδυασμό στο Βιβλίο Διαλογής Συνδυασμών & Μεμονωμένων Υποψηφίων.

Όσοι δεν διοριστήκαμε είναι καλό να πάμε ως γραμματείς σε δικ. αντιπρόσωπο που παίζει στα δάχτυλα το σύνολο της εκλογικής νομοθεσίας και αρκετά έμπειρο, σε ΕΤ κοντά σε αυτό που ψηφίζουμε ώστε να μπορούμε να πεταχτούμε σε αυτό για λίγη ώρα για να ψηφίσουμε το πρωί. Εκτός από τα χρήματα, είναι μια χρήσιμη εμπειρία για το μέλλον.

sofianaxos
Εικόνα: sofianaxos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/04/2010

να μαστε και δικ. αντιπροσωποι και γραμματεις δεν νομιζω να γινεται.. θα μας λιντσαρουν!!

gpot
Εκτός σύνδεσης

Δευτερο γραμματεα μονο σε δημοτικες κ μονο Θεσσ/κη,Αθηνα...τωρα ουτε σταυρους θα εχουμε...μια καταμετρηση κ τελειωσαμε...ενα γραμματεας φτανει και περισσευει.

Advocate
Εικόνα: Advocate
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/05/2008

Περίεργη ερώτηση: η υποψήφια γραμματεας μου, μου ειπε οτι χρωσταει στην Εφορία την έκτακτη εισφορά. Παίζει όταν πάει να πληρωθει τα 77 ευρώ της να της πουν ότι τα κρατάμε λόγω συμψηφισμού?

gpan
Εικόνα: gpan
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/10/2009

σε αυτες θα παρουν 77 ή 97?

staath
Εκτός σύνδεσης

Πιστεύω ότι μόνο ενας εφοριακός θα μπορούσε να απαντήσει κι αυτός με κάθε επιφύλαξη. Η εμπειρία των προηγούμενων εκλογών είναι ακόμα νωπή. Σ' αυτές τόσο εγώ όσο και η γυναίκα μου που ήταν γραμματέας ΕΕ εισπράξαμε αποζημίωση ενώ οφείλαμε ποσό στο δημόσιο, δηλ. ΔΕΝ έγινε συμψηφισμός. Τί θα γίνει τώρα; Ελπίζω το ίδιο, δηλ. η γραμματεας σου να εισπράξει την αποζήμιωσή της από τη ΔΟΥ της, μολονότι οφείλει στο δημόσιο.

Η γυναίκα μου είναι επιτηδευματίας/ιδιώτης. Πήγε να εισπράξει την επόμενη των εκλογών μαζί μου από τη ΔΟΥ όπου υποβάλλουμε κάθε χρόνο δήλωση εισοδήματος. Εισέπραξε 77ευρώ=100ευρώ - 20%φορολογία - 3%κρατήσεις. Λίγες μέρες μετά κυκλοφόρησε εγκύκλιος στις ΔΟΥ που έλεγε ότι οι ιδιώτες, επειδή η συναλλαγή = 100ευρώ < 300 ευρώ ΔΕΝ υπόκειται στην φορολόγηση 20%, άρα έπρεπε να εισπράξει 100ευρώ - 3% κρατήσεις = 97ευρώ, δηλ. ατύχησε. Όσοι γραμματείς ιδιώτες καθυστέρησαν να πληρωθούν εισέπραξαν 97 ευρώ. Όσοι βιάστηκαν σκόνταψαν.

Αν τυχει κι ο γραμματέας είναι δημόσιος υπάλληλος υπόκειται στην φορολ. 20% ανεξαρτήτως του ύψους της συναλλαγής οπότε εισπράτει 77ευρώ.

Όλα τα παραπάνω, γνωρίζοντας ότι το δημόσιο αρέσκεται σε εκπλήξεις, τα γράφω με κάθε επιφύλαξη.

staath
Εκτός σύνδεσης

Η Εισαγγελία Αθηνών έδωσε παράταση στην παραλαβή των διοριστηρίων. Σήμερα ως τις 2100 κι αύριο Δευτέρα ως τις 10 το πρωι (eispa.gr)

Irene Val
Εικόνα: Irene Val
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 11/06/2012

Έμπειρη Γραμματέας προσφέρει εργασία δίπλα σε Δικ. Αντιπρόσωπο την 17/6/2012. Αθήνα, Πειραιάς, Υπόλοιπο Αττικής.

Παρακαλώ επικοινωνήστε στο 6988748604

bonoillegal
Εικόνα: bonoillegal
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 25/10/2010

γνωρίζει κανείς αν θα γίνει και τρίτη κληρωση για τους τελευταιους ανεπίδοτους διορισμούς?

sylvia_kon
Εικόνα: sylvia_kon
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 08/01/2010

μηπως γνωριζει καποιος πως θα κανουμε αναληψη καθηκοντων τωρα που δεν συνεργαζεται ο ΟΤΕ και δεν μπορουμε να στειλουμε τηλεγραφημα? μιλαω για τους διορισμενους σε α και β αθηνων. ο δσα χτες δεν ειχε ιδεα!!

gpot
Εκτός σύνδεσης

Με τηλεφωνο στο Πρωτοδικειο,Εισαγγελλια,περιφερεια ή αυτοπροσωπως