Εκλογές 2014

7 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
nikos_lawyer
Εικόνα: nikos_lawyer
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/08/2012

Παιδιά ξέρουμε μήπως πότε θα βγουν οι διορισμοί των δικαστικών αντιπροσώπων και το ποσό της αποζημίωσης;

mountain lion
Εικόνα: mountain lion
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 09/04/2014

και δικη μου απορια 

επισης τι πρεπει να γνωριζει κανεις αν διοριστει   ? 

fivos
Εικόνα: fivos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 01/01/2013

Ο δικός μας σύλλογος (επαρχιακός) μας είπε ότι μετά από σχετική επικοινωνία με Α.Π. οι διορισμοί δεν θα έχουν βγει πριν από το τέλος αυτής της εβδομάδος... Δεν ξέρω κατά πόσο αληθές είναι αυτό, αν γνωρίζει κανείς κάτι πιο έγκυρο ας μας πει. Καλά αποτελέσματα σε όλους!

victory
Εικόνα: victory
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 01/06/2011

Χριστός ανέστη!

Τηλεφώνησα σήμερα στο εκλογικό τμήμα του ΑΠ κ μου είπαν ό,τι λέει ο Φοίβος : να περιμένουμε από την ερχόμενη εβδομάδα, διότι οι οτα δεν έχουν στείλει ακόμη τα εκλογικά τμήματα. Ασχολούνται με το πιο επείγον, να μετράνε ψηφοφόρους......λέω εγώ.

fivos
Εκτός σύνδεσης

Καλημέρα! Επειδή θα πάω δικαστικός αντιπρόσωπος για πρώτη φορά έχω κάποιες απορίες. Δεν ανοίγω καινούριο topic, τις παραθέτω εδώ κι ελπίζω όποια/ος συνάδελφος έχει την καλοσύνη να βοηθήσει.

1. Βασική μου απορία είναι αν μπορώ να αποδεσμεύω κυκλικά και ανά διαστήματα μέλη της εφορευτικής (αν παρουσιαστούν) για να μην κουραστούν. Από την άλλη αν φύγει κάποιο από τα μέλη και δεν ξαναγυρίσει εγώ τί κάνω; (σημειώνω στο πρακτικό την αποχώρηση και καλώ το αναπληρωματικό;) Εσείς τί κάνετε στην πράξη; Κάποιος μου είπε να ετοιμάσω τις βεβαιώσεις ότι άσκησα τα καθήκοντα μου, διορισμού γραμματέα κ.λπ. από το πρωί ώστε να μου υπογράψουν όλοι. Αν όμως φύγει κάποιος στην πορεία και δεν επιστρέψει;

2. Τα διοριστήρια των μελών της εφορευτικής και των εκλογικών αντιπροσώπων τις κρατάω εγώ; Τις βάζω στο σάκο σε ξεχωριστό φάκελο;

3. Τις βεβαιώσεις των τυχόν παραλειφθέντων μαζί με το πιστοποιητικό εγγραφής στο δημοτολογίο τις βάζω σε ξεχωριστό φάκελο και αυτόν με τη σειρά του σε ποιόν σάκο; Αυτόν για τις δημοτικές ή για τις περιφερειακές εκλογές;

4. Τις ενστάσεις πώς τις αντιμετωπίζετε; Πρέπει να είναι έγγραφες, όπως λέει ο νόμος ή πρέπει να λάβω υπόψη μου ακόμη και τις προφορικά υποβαλλόμενες; Σε περίπτωση που κάποιος κάνει συνεχώς ενστάσεις μπορώ να καταφύγω στο εκλογικό αδίκημα του ά. 119 παρ.1 περ στ πδ26/2012;

5. Όταν ψηφίσω εγώ που δεν είμαι στον εκλογικό κατάλογο του ΄τμήματός μου, πρέπει να προσθέσω το όνομα μου σε αυτόν ή αρκεί μόνο η εγγραφή στο πρωτόκολλο ψηφοφορίας και η σημείωση στο βιβλίο πράξεων;

Συγγνώμη αν σας κούρασα ... Καλή επιτυχία σε όλους!

midas1
Εικόνα: midas1
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 25/10/2010

1. Κάνεις ό,τι κρίνεις καλύτερο. Αναλόγως εάν θα έρθουν μέλη εφορευτικής, πόσα κλπ. Προσωπικά υπογραφές παίρνω μόνο από όσους θα μείνουν στη διαλογή. Τους υπόλοιπους δεν τους αναφέρω πουθενά. Το ίδιο κάνω και με τους κομματικούς. Επειδή συνήθως αλλάζουν μέσα στην ημέρα, ρωτάω ποιος θα είναι στη διαλογή και υπογράφει ο τελευταίος. Γενικά προσπάθησε να μην σημειώσεις τίποτα σε επιπλέον πρακτικό. Δεν υπάρχει λόγος, θα χάσεις χρόνο και μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει.
Ως προς τι βεβαιώσεις, καλό είναι να τις έχεις έτοιμες. Προσωπικά, τους βάζω όλους να υπογράψουν τα πάντα (όχι μόνο βεβαιώσεις αλλά και το σύνολο των βιβλίων) πριν ανοίξω την κάλπη. Κατά τις 7.
2. Ναι
3. Αν σου τύχει, έχε τα έτοιμα ξεχωριστά και θα σου πουν στο πρωτοδικείο
4. Κατ’ αρχάς μην σκέφτεσαι εκλογικά αδικήματα κλπ. Δεν μπορείς να φανταστείς τι μπλέξιμο έχει μία τέτοια διαδικασία. Ως προς τις ενστάσεις τους ξεκαθαρίζεις ότι πρέπει να είναι έγγραφες και θα εξεταστούν στο τέλος. Επιπλέον τους λες ότι θα απορριφθούν αφού εσύ αποφασίζεις (σιγά μην μπει η εφορευτική στη διαδικασία ψηφου και τυχόν καταγραφής της άποψής της είτε ως μειοψηφία ως πλειοψηφία) οπότε το μόνο που θα πετύχουν είναι να ταλαιπωρηθούν και να ταλαιπωρήσουν εσένα και την εφορευτική.
5. Δεν προσθέτεις το όνομά σου στον εκλογικό κατάλογο.

fivos
Εκτός σύνδεσης

Συνάδελφε, σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Εγώ με τη σειρά μου να επισημάνω ότι με το Ν.4244.2014 άρ. 4 καταργήθηκαν οι διατάξεις των Ν.3838/2010 και Ν. 3852/2010 που προέβλεπαν δικαίωμα ψήφου σε ομογενείς και νομίμως διαμένοντες αλλοδαπούς υπηκόους τρίτων χωρών.

Απορία: από αλλοδαπούς θα ψηφίζουν μόνο οι Κοινοτικοί, οι οποίοι θα είναι εγγεγραμμένοι σε ειδικό εκλογικό κατάλογο, και μόνο σε δημοτικές και ευρωεκλογές;

Φοβάμαι μήπως έρθει κάποιος αλλοδαπός και απλώς μου πει ότι δεν είναι εγγεγραμμένος... Με το πιστοποιητικό από το δημοτολόγιο θα είμαι καλυμμένη;  

CosmicVoyager
Εικόνα: CosmicVoyager
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 13/11/2008

Παιδία να ρωτήσω τι κάνουμε με τους στρατιωτικούς? Εχω ειδικό εκλογικό κατάλογο με στρατιωτικούς.Αυτοί ψηφίζουν μόνο στις Ευρωεκλογές ή και στις Δημοτικές και Περιφερειακές???Αν έχω ένδειξη ετεροδημότη αυτός δεν ψηφίζει καθόλου ή κανονικά??? Ευχαριστώ