Εκλογές 2014

15 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
Elena K
Εικόνα: Elena K
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 13/12/2011

Καλησπέρα,μια ερώτηση για τις εκλογές:Αν καποιος αφού παραλάβει το διορισμό, τελευταία στιγμή δεν  μπορέσει να πάει στις εκλογές ειδοποιεί τον  έφορο τηλεφωνικώς?Πρέπει να προσκομίσει και κάποιο χαρτί δικαιολογητικό ή όχι?

Επίσης ξέρει κανείς πόσο θα είναι το ποσό της αποζημίωσης?

tearofwind81
Εικόνα: tearofwind81
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/11/2007

Έχω διοριστεί σαν τακτική στην Πάτρα. Αν κάποιος έχει διοριστεί Αττική και επιθυμεί αμοιβαία ανταλλαγή διορισμών ας επικοινωνήσει μαζι μου για να κάνουμε τη διαδικασία στον έφορο.

Law-st
Εικόνα: Law-st
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 19/07/2012

Καλησπέρα,

Δεν διορίστηκα αλλά κάτι πήρε το αυτί μου σήμερα για δεύτερη κλήρωση. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά;

penguin
Εικόνα: penguin
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 16/12/2010

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Διορίστηκα τακτική στην Ωλένη Ηλείας. Αν τυχόν κάποιος που διορίστηκε στην Αθήνα επιθυμεί αμοιβαία ανταλλαγή διορισμών ας επικοινωνήσει μαζί μου!

Elena K
Εκτός σύνδεσης

Δεν επιθυμώ ανταλλαγή,απλά ρωτάω σε περίπτωση που σε κάποιον προκύψει κάτι τελευταία στιγμή,πώς κινείται?Law-st τι εννοείς δεύτερη κλήρωση??Χθες το απόγευμα άνοιξε η Εισαγγελεία  για την παραλαβή των διορισμών..μήπως ξέρει κάποιος μέχρι πότε είναι η προθεσμία για την παραλαβή τους?ημερομηνία και ώρα?

Elena K
Εκτός σύνδεσης

Η παραλαβή των διορισμών των δικαστικών αντιπροσώπων θα ξεκινήσει σήμερα

9-5-2014 ημέρα Παρασκευή από ώρα 15.00μ.μ. και μέχρι της 21.00 μ.μ.

Σάββατο 10-5-2014 και Κυριακή 11-5-2014 η παραλαβή των διορισμών θα γίνεται

από 09.00 π.μ. έως 21.00 μ.μ.

http://www.dsa.gr/%CE%BD%CE%AD%CE%B1/%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-2014/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8E%CE%BD

haris3
Εικόνα: haris3
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 25/11/2011

Καλημέρα συνάδελφοι! Διορίστηκα δικ. αντιπρόσωπος αλλά για οικογενειακούς λόγους (έχω μωρό και το άτομο που επρόκειτο να μου το κρατήσει εκείνες τις μέρες έχει θέμα υγείας) δεν θα μπορέσω να πάω. Μου είπαν από τον Άρειο Πάγο ότι θα πρέπει να παραλάβω τον διορισμό και αμέσως να κάνω αποποίηση αυτού. Πιστεύετε ότι θα μου κάνουν δεκτή την αποποίηση εφόσον δεν υπάρχει δικό μου προσωπικό θέμα υγείας? Υπάρχει περίπτωση να μου ζητήσουν να προσκομίσω βεβαίωση γιατρού από τρίτο άτομο?

mourmour
Εικόνα: mourmour
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 18/12/2011

Εχω την αίσθηση οτι και καθόλου να μην πας να παραλάβεις δε θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα.

Ουτως ή αλλώς το σύνηθες είναι να γίνεται και 2η κλήρωση, για όσους δεν αποδέχτηκαν

Elena K
Εκτός σύνδεσης

HARIS μάλλον γίνεται ΄οπως λέει παραπάνω η Mourmour,και γω αυτό ξέρω.Σου είπαν ότι πρέπει να του ς πάς δικαιολογητικό?Εμένα με απασχολεί η περίπτωση που, αφού παραλάβω το διορισμό και δεν μπορέσω να πάω ,ποιόν ειδοποιώ και αν χρειάζεται δικαιολογητικό ,μιας και υπάρχει μια περίπτωση να μην μπορέσω να πάω ,αλλά δε θέλω να χάσω την παραλαβή του διορισμού.Ξέρει κανείς?

ks
Εικόνα: ks
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 21/05/2010

Με μικρή επιφύλαξη ειδοποιείς τον έφορο της περιφέρειας σου σχετικά με το κώλυμα. Για το δικαιολογητικό δεν γνωρίζω.

haris3
Εικόνα: haris3
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 25/11/2011

Ναι, τον έφορο πρέπει να ειδοποιήσεις και συνήθως ζητούν δικαιολογητικά...απλά δεν γνωρίζω εάν δέχονται μόνο λόγους υγείας και άρα ζητούν αν δικαιολογητικά μόνο από γιατρό... Φοβάμαι όμως ρε παιδιά να μη πάω καν να παραλάβω τον διορισμό! Γνωρίζετε περιπτώσεις που να έχει γίνει αυτό? Και δεν υπήρχαν κυρώσεις?

Elena K
Εκτός σύνδεσης

Ναι πάντα υπάρχουν περιπτώσεις που δεν παραλαμβάνονται διορισμοί,για αυτό και επίκειται και 2η κλήρωση για να κληρωθούν αντιπρόσωποι για τους ανεπίδοτους διορισμούς.Τώρα για κυρώσεις δε γνωρίζω να σου απαντήσω με σιγουριά,αλλά στο φόρουμ εδώ έλεγαν παλιά ότι δεν σε παίρνουν στις επόμενες εκλογές.Ίσως αν δεν παραλάβεις διορισμό ή σάκκο σε παίρνουν τηλ για να επιβεβαιώσουν ότι δε θα παραλάβεις,κάτι τέτοιο θυμάμαι να έχω ακούσει.Για δικαιολογητικά που λές από που το γνωρίζεις?Αν χρειάζεται,αρκεί από ιδιωτικό γιατρό ή θέλει δημ. νοσοκομείο?Και αν δεν είναι λόγος υγείας?άλλωστε για αυτό υπάρχει και ο αναπληρωματικός,αν συμβεί κάτι στον τακτικό τελευταία στιγμή.Μήπως είναι πι εγγυημένο να ρωτήσουμε στο σύλλογο?Hari,εσύ στον άρειο πάγο που ακριβώς ρώτησες?τηλεφωνικώς φαντάζομαι.

Elena K
Εκτός σύνδεσης

Επίσης ρε παιδιά,τον έφορο μπορείς ευκολα να τον βρείς??Εγώ που έπαιρνα τηλ σε παλιές εκλογές που είχα κάποιο πρόβλημα το Σάββατο,δεν μπορούσα να τον πετύχω.

kaiti
Εικόνα: kaiti
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 09/07/2007

Διορίστηκα στο Ηράκλειο Κρήτης είναι κάποιος συνάδερφος που διορίστηκε στην Αθήνα και επιθυμεί ανταλλαγή. 

Επίσης, συνάδερφοι, ήθελα να ρωτήσω αν είναι επιτρεπτές αυτές οι αμοιβαίες ανταλλαγές. Γίνονται? Πρέπει να ειδοποιήσεις τον έφορο?

ευχαριστώ

Ariadnh
Εικόνα: Ariadnh
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 18/04/2014

Καλησπέρα! 

Η δική μου απορία είναι η εξής: δημιουργείται κάποιο πρόβλημα αν ένας νέος δικηγόρος δεν έχει σφραγίδα και δεν έχει κάνει έναρξη άσκησης επαγγέλματος; Με την πληρωμή ίσως; 

laki
Εικόνα: laki
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 21/03/2013

Συνάδελφοι με συγχωρείτε, αλλά επειδή είμαστε πάρα πολλοί αυτοί που δεν έχουμε κληρωθεί και ανυπομονούμε για την επαναληπτική κλήρωση, αν είστε σχεδόν βέβαιοι πως δε θα μπορέσετε να παρουσιαστείτε, καλύτερα να μην παραλάβετε από την αρχή τον διορισμό... :-P

Επιπλέον  -σοβαρά τώρα- απ' όσο γνωρίζω, όταν δεν παραλαμβάνουμε τους διορισμούς, απλά επιστρέφονται στον Άρειο Πάγο και καλύπτουν τα κενά με επαναληπτική κλήρωση. Στην πράξη δεν το ελεγχει κάποιος. Ο έλεγχος και η κατάθεση αποδείξεων ζητείται όταν παραλαμβάνεις διορισμό και μετά δηλώνεις κώλυμμα, διότι σε αυτή την περίπτωση καλούνατι να καλύψουν το κενό μόνο οι αναπληρωματικοί που έχουν ήδη διοριστεί. Τότε μπορεί να υπάρξει πρόβλημα...