ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2009

gn
Εικόνα: gn
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 10/04/2008

Καλησπέρα!!!
Επειδη έχω πανικοβληθει λιγάκι εν όψει τω εξετάσεων Μαρτίου, μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποια ζητήματα please;;;;
1) Η εγγραφή μου στον Δικηγορικό Σύλλογο έγινε στις 21-12-2007, άρα το 18μηνο λήγει για εμένα στις 21-6-2009. Προλαβσαίνω να λάβω μέρο στον διαγωνισμό ή πρέπει να δώσω στην επόμενη εξεταστική;;;
2) Από μια βλακεία μου λείπουν κάποιες παραστάσεις (4 για την ακρίβεια). Πώς μπορώ να τις συμπληρώσω εάν ο δικηγόρος στον οποίο κάνω άσκηση δεν έχει άλα δικαστήρια σε πρώτο βαθμό μέχρι το τέλος της προθεσμίας για την υποβολή των δικαιολογητκών;
3) Επειδή έχω κάνει όλη την άσκησή μου σε γραφείο που ασχολείται με δημόσιο δίκαιο στο οποίο ως γνωστόν δεν εξεταζόμαστε, τί πρέπει να διαβάσω για να μπορέσω να μάθω έστω και τα βασικά σε ποινικό- αστικό- εμπορικό, για τα οποία ουσιαστικά γνωρίζω μόνο τα ελάχιστα που θυμάμαι από τη σχολή;;;
Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά !help !help !help

almos
Εικόνα: almos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2006

1) Τμήμα Ασκουμένων Δ.Σ.Α. (τηλ.: 210-3398154, 210-3398155, e-mail: askoumenoi@dsa.gr).

2) Τις παραστάσεις σου μπορείς να τις συμπληρώσεις πολύ εύκολα. Πολλοί ασκούμενοι δεν έχουν ούτε μία πραγματική παράσταση. Είναι μεν κοινό μυστικό αλλά, ενόψει του ότι πρέπει να κρατάμε και λίγο τα προσχήματα, δεν μπορώ να γράψω περισσότερα εδώ.

3) Κι εγώ το ίδιο. Ρίξε μια ματιά στους κώδικες και ξεφύλλισε και τα σχετικά συγγράμματα. Γενικά, μην αγχώνεσαι.

almos
Εκτός σύνδεσης

Η συζήτηση σχετικά με τις εξετάσεις υποψηφίων δικηγόρων που είναι σε εξέλιξη γίνεται ήδη στο θέμα:

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2009

Δεν υπάρχει λόγος να ανοίγονται περισσότερα θέματα με το ίδιο αντικείμενο.

Το θέμα κλειδώνει...

Rebel Assault
Εικόνα: Rebel Assault
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 09/10/2006

[quote1236293585=gn]
Καλησπέρα!!!
Επειδη έχω πανικοβληθει λιγάκι εν όψει τω εξετάσεων Μαρτίου, μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάποια ζητήματα please;;;;
1) Η εγγραφή μου στον Δικηγορικό Σύλλογο έγινε στις 21-12-2007, άρα το 18μηνο λήγει για εμένα στις 21-6-2009. Προλαβσαίνω να λάβω μέρο στον διαγωνισμό ή πρέπει να δώσω στην επόμενη εξεταστική;;;
2) Από μια βλακεία μου λείπουν κάποιες παραστάσεις (4 για την ακρίβεια). Πώς μπορώ να τις συμπληρώσω εάν ο δικηγόρος στον οποίο κάνω άσκηση δεν έχει άλα δικαστήρια σε πρώτο βαθμό μέχρι το τέλος της προθεσμίας για την υποβολή των δικαιολογητκών;
3) Επειδή έχω κάνει όλη την άσκησή μου σε γραφείο που ασχολείται με δημόσιο δίκαιο στο οποίο ως γνωστόν δεν εξεταζόμαστε, τί πρέπει να διαβάσω για να μπορέσω να μάθω έστω και τα βασικά σε ποινικό- αστικό- εμπορικό, για τα οποία ουσιαστικά γνωρίζω μόνο τα ελάχιστα που θυμάμαι από τη σχολή;;;
Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά !help !help !help
[/quote1236293585]
[b] 3) Ελπίζω ο οδηγός μου εδώ να σε βοηθήσει λίγο: http://www.eanda.gr/page.php?197 [/b] !smile

gn
Εικόνα: gn
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 10/04/2008

Ευχαριστώ και τους δυό σας πάρα πολύ!!!!
Ευτυχώς που υπάρχει και αυτός ο χώρος όπου μπορούμε να εκφράζουμε τις απορίες μας και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο....
Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους!!!!!!
!peace

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Εικόνα: ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 20/08/2007

Καλησπέρα!!επειδή είμαι λίγο πανικοβλημένη με τις εξετάσεις του συλλόγου του Μαρτίου..θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει..η ημερομηνία διεξαγωγής των εξετάσεων θα αποφασιστεί στις 31-03-09.Συνήθως για πόσο διάστημα μετά προκηρύσσονται?θα πάει μετά το Πάσχα?ευχαριστώ προκαταβολικά..!!!

katrina
Εικόνα: katrina
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/11/2007

Η υποβολή δικαιολογητικών στο ΔΣΑ είναι ως την Παρασκευή 20/3????????

Στο εφετείο πότε αρχίζει η υποβολή?

katerinaioannina
Εικόνα: katerinaioannina
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 26/03/2009

συνάδελφοι, απευθύνω έκκληση στους αρμοδίους, για την προάσπιση των συμφερόντων τόσων ασκουμένων...η δημιουργία εύλογης προσδοκίας, δικαιολογημένης εμπιστοσύνης, επί τη βάσει εξετάσεων 30 περίπου ετών, και η εκ των υστέρων προσβολή των δικαιωμάτων μας χωρίς καμία επίσημη ανακοίνωση είναι παράνομη..
γιατι να μη δώσουμε εξετάσεις?
υστερούμε σε κάτι σε σχέση με προηγούμενους εξετασθέντες?
Όποιος έχει νεότερη ενημέρωση...θα ήταν αν μη τι άλλο χρήσιμη η βοήθειά σας

almos
Εκτός σύνδεσης

Βλ. σχετικές ανακοινώσεις στην κεντρική σελίδα. !wink

katrina
Εκτός σύνδεσης

Οι εξετάσεις θα γίνουν 25-26 (Σ/Κ του Θωμά, μετά το Πάσχα). Τελικά οι μη συμπληρώσαντες 18μηνο θα δώσουμε????

almos
Εκτός σύνδεσης

!arrow Βλ. σχετ. ανακοίνωση:

http://www.eanda.gr/news.php?extend.461

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Εκτός σύνδεσης

καλησπέρα!μήπως παρ'ελπίδα ξέρει κανείς για αυτήν την επιτροπή?είναι επιεικείς?γιατί άκουσα για την προηγούμενη ότι ήταν σχετικά αυστηρή.

Rebel Assault
Εκτός σύνδεσης

[size=12][u]Γενική συμβουλή:[/u] Καλό είναι να προετοιμάζεστε καλά για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως. Υπάρχει σαφής πρόθεση να παύσει η παράδοση του "ας αφήσουμε τα παιδιά να περάσουν όλα", ειδικά από την εποχή που ο αριθμός των εγγραφομένων νέων δικηγόρων προσέγγισε τους 1.200!!! !exclaim [/size]

diotima
Εικόνα: diotima
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 16/03/2009

Και μας το λέτε 10 μέρες πριν τις εξετάσεις..ενώ στον οδηγό έχετε γράψει ότι κατά κοινή ομολογία είναι σκέτος περίπατος;;
Μπράβο..υπεύθυνη στάση!!!

Rebel Assault
Εκτός σύνδεσης

[quote1239711055=diotima]
Και μας το λέτε 10 μέρες πριν τις εξετάσεις..ενώ στον οδηγό έχετε γράψει ότι κατά κοινή ομολογία είναι σκέτος περίπατος;;
Μπράβο..υπεύθυνη στάση!!!
[/quote1239711055]
Στον σχετικό Οδηγό Εξετάσεων ([b] http://www.eanda.gr/page.php?197 με ημερομηνία 03-11-2007)[/b] που έχω επιμεληθεί προσωπικά γράφω τα εξής:
[i]"Αυτές οι εξετάσεις, που διενεργούνται δύο φορές τον χρόνο (Φθινόπωρο και Άνοιξη), είναι κοινό μυστικό ότι δεν συνιστούν κάποιο ιδιαίτερο εμπόδιο για τους ασκουμένους στο να γίνουν κανονικοί δικηγόροι. Χωρίς να θέλουμε να αμβλύνουμε την διάθεσή σας να μελετήσετε και να προετοιμαστείτε με συνέπεια, σάς ενημερώνουμε ότι κατά κοινή ομολογία είναι εύκολες, σκέτος περίπατος, [b]κυρίως για όσους έχουν προετοιμαστεί[/b]. Αυτό αποδεικνύεται από το μικρό ποσοστό αποτυχίας που αγγίζει καμιά φορά το 0%! Παρά ταύτα δεν παύει να αποτελεί μαρτύριο λόγω των πολύωρων γραπτών εξετάσεων και του επαχθέστατου άγχους στις προφορικές εξετάσεις."[/i] [size=12]και πιο κάτω:[/size]
[i]"...[b]Β. Κύρια Διαδικασία[/b]
Το επίπεδο των προφορικών εξετάσεων είναι σαφώς υψηλότερο από εκείνο των γραπτών και η διαδικασία σοβαρή, [b]αν και διακυμαίνεται ανάλογα με τα πρόσωπα που αποτελούν την εξεταστική επιτροπή. Π.χ. στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου 2003 οι εξεταστές ήσαν επιεικείς με αποτέλεσμα να περάσουν όλοι. Σε αντίθεση προς την εξεταστική επιτροπή του Μαρτίου 2003, η οποία απέρριψε περίπου 50 άτομα! Υποψήφιος που συνάντησα τυχαία μου είπε ότι αυτή η επιτροπή δεν είχε καμία σχέση με την προηγούμενη. Γενικά, πάντως, ο κανόνας είναι η επιείκεια..."[/b][/i][/i]
[size=12]Δεν νομίζω ότι η οικονομία αυτής της παραγράφου διαφέρει και πολύ από την αμέσως προηγουμένη δήλωσή μου:[/size]
[i]"Γενική συμβουλή: Καλό είναι να προετοιμάζεστε καλά για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως. Υπάρχει σαφής πρόθεση να παύσει η παράδοση του "ας αφήσουμε τα παιδιά να περάσουν όλα", ειδικά από την εποχή που ο αριθμός των εγγραφομένων νέων δικηγόρων προσέγγισε τους 1.200!!!"[/i]

[size=12][b]diotima[/b], προσωπικά, λοιπόν, έχω τηρήσει υπεύθυνη στάση. Τώρα η διαχείριση η οποία δεν συνεργάζεται με τους συγγραφείς των κειμένων, δεν μού επιτρέπει να διορθώνω τον οιονδήποτε οδηγό, αρνείται να αποδώσει την πατρότητα του κόπου μου σε ορισμένα από τα κείμενα που έχω επιμεληθεί και μού επέβαλε και την απαγόρευση από την ιστοσελίδα επί μακρόν το περασμένο χρονικό διάστημα, δεν ξέρω τι είδους υπεύθυνη στάση τηρεί, ιδίως αφήνοντας τους οδηγούς να απαξιώνονται και προτείνοντας λίγα μηνύματα πιο πάνω στο ίδιο thread [i]"...Ρίξε μια ματιά στους κώδικες και ξεφύλλισε και τα σχετικά συγγράμματα. Γενικά, μην αγχώνεσαι...[Thu Mar 05 2009, 07:55PM]" [/i][/size] !blink

Advocate
Εικόνα: Advocate
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/05/2008

Έχετε υπ' όψιν σας οτι σήμερα αναρτήθηκαν στο Εφετείο στον 6ο όροφο έξω απο το γραφείο που κατατέθηκαν οι αιτήσεις(γρ.1231 νομίζω) λίστα με τα ονόματα όσων δικαιούνται να συμμετάσχουν στις γραπτές εξετάσεις. 721 άτομα....

tiramolitsa
Εικόνα: tiramolitsa
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 24/11/2006

Kai twra pou perasan ta grapta.. Akougetai pote tha ksekinisoun ta proforika? Iparxei kamia protasi gia to ti na diavasoume kai apo pou gia ta proforika?

dimpap
Εικόνα: dimpap
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/04/2009

[b]Με κάθε επιφύλαξη [/b] (το τονίζω αυτό), άκουσα από μία φίλη μου που έδωσε εξετάσεις, ότι τα προφορικά θα ξεκινήσουν γύρω στις 15 Μαϊου, ίσως λόγω των Ευρωεκλογών αλλά κι επειδή ο αριθμός των υποψηφίων είναι αρκετά μεγάλος. Να υπολογίσεις πάντως ότι την προηγούμενη εξεταστική που έδωσα, τα αποτελέσματα από τα γραπτά βγήκαν στις 12/12 και τα προφορικά ξεκίνησαν στις 16/12. Βέβαια πάντα υπάρχουν κι εξαιρέσεις. Καλή επιτυχία σε όλους...

dimpap
Εκτός σύνδεσης

!evilbat

Advocate
Εικόνα: Advocate
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/05/2008

Καλησπέρα παιδιά!
Έχουμε κανένα νέο απο το ΔΣΑ για τα αποτελέσματα των γραπτών και για την εναρξη των προφορικών?
Ευχαριστώ!

katrina
Εκτός σύνδεσης

Απ'ότι μου είπε μια καλή κυρία στο Τμήμα Ασκουμένων αύριο θα αναρτηθεί η ανακοίνωση στο Εφετείο. Ες αύριο τα σπουδαία!

elvis
Εικόνα: elvis
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/05/2009

υπάρχει περίπτωση να κοπεί κανείς στα γραπτά?
θα έχουν άραγε την ίδια καλή διάθεση και στα προφορικά..

dimpap
Εκτός σύνδεσης

Κατά τη γνώμη μου στα γραπτά, είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να κοπεί κάποιος, εκτός φυσικά εάν έδωσε λευκή κόλλα. Το αναφέρω επειδή εκτός των άλλων, συνέβη κι αυτό. Στα προφορικά το επίπεδο είναι σαφώς υψηλότερο. Πρόκειται για εξετάσεις, αν μη τι άλλο, οπότε απαιτείται μια προεργασία όσο καλή διαθέση κι αν έχουν οι εξεταστές. Είθισται μέχρι πρότινος, στα προφορικά να υπάρχει ένα μικρό ποσοστό αποτυχόντων. Καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους...

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Εκτός σύνδεσης

Αν υποθέσουμε ότι όντως αύριο θα αναρτηθούν τα αποτελέσματα...για πότε να υπολογίζουμε τις προφορικές εξετάσεις?γνωρίζει καποιος κάτι?ευχαριστώ εκ των προτέρων..!

nefili
Εικόνα: nefili
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/03/2009

ΑΝ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΑΝ ΒΓΟΥΝ ΑΥΡΙΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ!

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Εκτός σύνδεσης

Ισχύει ότι θέλουν να έχουμε τελειώσει πριν τις Ευρωεκλογές?γιατί είναι αρκετά μεγάλος ο αριθμός των παιδιών και επιπλέον είναι αρκετοί αυτοί που δεν θα έχουν κλείσει το 18μηνο μέχρι τότε..

lenakp
Εικόνα: lenakp
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 05/03/2009

Παιδιά είναι σίγουρο ότι όσοι δεν έχουν συμπληρώσει 18μηνο θα δώσουν μετά από την ημερομηνία συμπλήρωσης? είμαστε πάρα πολλά άτομα, έιναι δυνατόν να κοιτάξουν πότε τελειώνει ο καθένας και να γίνεται χωριστά η εξέταση από τους υπολοίπους ???!quesexclaim

lenakp
Εικόνα: lenakp
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 05/03/2009

Χριστίνα εγώ μίλησα με έναν από τους γραμματείς που μας επιτηρούσαν στα γραπτά και δεν μου είπε κάτι τέτοιο. Είπε απλά ότι θέλουν μέχρι 30 Ιουνίου να έχουν τελειώσει και τα προφορικά γιατί συνταξιοδοτείται ο Πρόεδρος Εφετών, ο οποίος και εξετάζει. τι να πω..........

katrina
Εκτός σύνδεσης

Παιδιά, ρώτησα προσωπικώς το γραμματέα (Αθανασίου νομίζω λεγόταν, χωρίς να είμαι στάνταρ σίγουρη- ξέρετε εκείνον τον ξανθούλη που ήταν σαν συντονιστής ένα πράμα) και είπε επακριβώς: τελευταία μέρα εξέτασης η 29η Ιουνίου. Τώρα έχω και γω την ίδια απορία, αν δλδ θα πάμε ιούνιο κατευθείαν όσοι δεν συμπληρώνουμε 18μηνο ή αν θα βγει υποτυπωδώς ένας αλφαβητικός πίνακας. Ίδωμεν... !banana

vassilis1982
Εικόνα: vassilis1982
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 11/02/2009

ειχαμε κανενα νεο τελικα...πηγε κανεις στο εφετειο ?βγηκε καμια ανακοινωση τελικα?

madan
Εικόνα: madan
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/02/2009

Τα ονόματα αυτών που θα δώσουν πρώτοι θα βγουν ή σήμερα το μεσημέρι ή αύριο το πρωί. Στο τέλος κάθε εβδομάδας θα βγαίνει το πρόγραμμα για την επόμενη, συνήθως έτσι γίνεται. όποιος συμπληρώνει δεκαοχτάμηνο θα παρεμβάλλεται. ο υπολογιστής βγάζει αυτόματα ποιοι το συμπληρώνουν, μπορεί π.χ. να εξετάζονται στις 27-5 αυτοί που το επώνυμο τους αρχίζει από Κ, όμως να δώσει και κάποιος που το επώνυμό του αρχίζει από Ζ και που συμπλήρωσε το 18 μηνο στις 26-5.