Ερώτηση για την άσκηση

15 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
anna3585
Εικόνα: anna3585
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 27/02/2008

Γεια σας,
Έχω ξεκινήσει την άσκηση μου εδώ και λίγο καιρό. Έχω ακούσει ωστόσο ότι πολλοί κάνουν "εικονική" άσκηση, παίρνουν δηλαδή βεβαίωση από ένα δικηγόρο χωρίς να εργάζονται σε αυτόν, για να συμπληρώσουν το χρόνο που χρειάζεται. Ισχύει αυτό; Είναι όντως τόσο απλό; Και τι γίνεται ακριβώς με τις παραστάσεις σε αυτήν την περίπτωση;
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να διακόψω την άσκηση κάποια στιγμή ωστε να εργαστώ αλλού, γιατί πιέζομαι οικονομικά αυτόν τον καιρό.

Ευχαριστώ

almos
Εικόνα: almos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2006

Ναι, ισχύει! Και είναι όντως τόσο απλό! Όσο για τις παραστάσεις, μην αγχώνεσαι... Την "εικονική" άσκηση ακολουθούν οι "εικονικές" παραστάσεις. Οι τελευταίες μάλιστα χρησιμοποιούνται ως επί το πολύ και από ασκουμένους που κάνουν πραγματική άσκηση.

elsaki
Εικόνα: elsaki
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/03/2008

Nα ρωτήσω κάτι????Ας πούμε ότι κάποιος πάει ξεκάρφωτος Αθήνα για λίγο καιρό να δοκιμάσει απλά την εμπειρία..της πρωτευουσιάνικης άσκησης...Πώς μπορεί να βρει κάποιον διατεθειμένο να του χορηγήσει υπογραφή για την έναρξη της άσκησης ώστε να μην χαθεί χρόνος????

ΜΑΝΩΛΗΣ
Εικόνα: ΜΑΝΩΛΗΣ
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 15/01/2008

Η άσκηση στην Αθήνα είναι πράγματι αρκετά σημαντική αλλά επειδή τα χρήματα είναι ελάχιστα και το κόστος ζωής ακριβότερο από όλη την υπόλοιπη Ελλάδα καλό είναι να το ξανασκεφτείς εκτός αν έχεις σπίτι στην Αθήνα.
Κατά τάλλα υπάρχουν πολλά γραφεία που ζητάνε ασκούμενους όλο και κάποιο να σε εξυπηρετήσει θα βρείς.

elsaki
Εικόνα: elsaki
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/03/2008

To σπίτι το έχω τα κοννέ δεν έχω!!!!!!Πώς θα τα βρω αυτά τα γραφεία???Αυτό είναι που δεν ξέρω...

almos
Εικόνα: almos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2006

[quote1204657216=serenade]
Πώς μπορεί να βρει κάποιον διατεθειμένο να του χορηγήσει υπογραφή για την έναρξη της άσκησης ώστε να μην χαθεί χρόνος????
[/quote1204657216]
Τι εννοείς "πώς μπορεί να βρει"; Είτε θα είναι κάποιος γνωστός είτε θα είναι κάποιος μέσω κοινού γνωστού. Αρκεί να είναι δικηγόρος τουλάχιστον παρ' Εφέταις... !wink

elsaki
Εικόνα: elsaki
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/03/2008

Eδώ μέσα από το σάιτ υπάρχει περίπτωση να προσφερθεί κανείς???? !lol

Rebel Assault
Εικόνα: Rebel Assault
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 09/10/2006

[quote1204706283=serenade]
Eδώ μέσα από το σάιτ υπάρχει περίπτωση να προσφερθεί κανείς???? !lol
[/quote1204706283]
[size=14]Είμαστε οι περισσότεροι κάπως νέοι για παρ' εφέταις... !smile Κάποιος, ωστόσο, μπορεί να έχει κάποιον γνωστό! !wink [/size]

elsaki
Εικόνα: elsaki
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 03/03/2008

Xαίρομαι πολύ για αυτό.Θα το έχω υπόψην και θα επικοινωνήσω άμεσα

alexandra2
Εικόνα: alexandra2
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 14/11/2007

KΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ,ΑΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΜΟΥ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΑΘΗΝΩΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕΤΑ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΩ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΕΙΡΑΙΑ?ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 2 ΣΥΛΛΟΓΩΝ?

Yiannis
Εικόνα: Yiannis
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 30/03/2007

Σου παραθέτω το άρθρο 19 του Κωδικα Δικηγορων:
- Ο επιτυγχάνων εις την εξέτασιν δύναται να ζητήση τον
διορισμόν του ως δικηγόρου παρ`οιωδήποτε Πρωτοδικείω. Εξαιρετικώς
προκειμένου περί των Πρωτοδικείων Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Πειραιώς,
Πατρών, Λαρίσης, Κομοτινής και Ιωαννίνων, ο υποψήφιος δύναται να
διορισθή παρ`αυτοίς μόνον εφ` όσον ησκήθη εις τους αντιστοίχους
Συλλόγους.

Από αυτο συμπεραινω ότι για να διορισθεις στον συγκεκριμενο συλλογο, πρεπει και ο δικηγορος στον οποιο θα ασκηθεις να ειναι μελος του αντιστοιχου συλλογου. Βεβαια, για να εισαι σιγουρη, καλο θα ειναι να κανεις ενα ερωτημα στην γραμματεια των Δ.Σ.Α & Δ.Σ.Π.

Για το αλλο που ρωτας, ως μελος του Δ.Σ.Π. θα ευλογησω λιγο τα του συλλογου μας !wink . Ο λογος ειναι οτι επειδη ειμαστε σαφως πιο λιγοι, ειναι πιο "οικογενειακο" το κλιμα και υπαρχει καποια μεγαλυτερη διαθεση αλληλουποστηριξης των μελων του ΔΣΠ. Καποια άλλη πρακτικη διαφορα μεταξυ των δυο συλλογων δεν βλεπω. Ας μας πουν την γνωμη τους και οι Αθηναιοι συναδελφοι.

alexandra2
Εικόνα: alexandra2
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 14/11/2007

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

alexiost
Εικόνα: alexiost
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 16/12/2007

Μια ακομα σημαντικη διαφορα ειναι οτι ειναι λιγο δυσκολο να διοριστεις με παγια αντιμισθια σε ΝΠΔΔ (και Τραπεζες) γιατι ζητανε μονο δικηγορους Αθηνων αφου τα περισσοτερα από αυτα τα νομικα προσωπα εδρευουν στην Αθηνα. Εφοσον βεβαια σε ενδιαφερει κατι τετοιο.

alexandra2
Εικόνα: alexandra2
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 14/11/2007

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Ναταλι
Εικόνα: Ναταλι
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 25/02/2008

Γειά σε όλους!!ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση, η δικηγόρος που κάνω άσκηση είναι δικηγορικόυ συλλόγου Πειραιά.Εγω έχω κάνει ήδη 7 παραστάσεισ στο Ειρηνοδικείο αθηνών.Αυτέσ τώρα μετράνε για μένα που είμαι στον σύλλογο αθηνών ή τσάμπα τις έκανα και μου τις υπογράψανε κιόλας?Αν δεν μετράνε υπάρχει καμία λύσει ή πάνε χαμένες και πάλι απο την αρχή?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!Καλημέρα!

Advocate
Εικόνα: Advocate
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 06/05/2008

Χμμμ...Αφού εσυ είσαι γραμμένη στο ΔΣΑ γτ αγχώνεσαι?Οι παραστάσεις σου μετράνε κανονικά...Συνέχισε έτσι!