κωδικας δικηγορων 20παρ1 + ασκηση ισχυει???????

wgibson
Εικόνα: wgibson
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 21/01/2008

20παρ1 κωδικα δικηγορων

πριν ξεκινησω ασκηση θα ηθελα να ρωτησω το εξης

μεσα σε προθεσμια 6 μηνων απο την δημοσιευση των αποτελεσματων του διαγωνισμου των υποψηφιων δικηγορων
των αρθρων 90επ δυναται αυτος που επετυχε με αιτηση του
προς το υπουργειο δικαιοσυνης να ζητησει τον διορισμο του ως δικηγορου σε οποιοδηποτε πρωτοδικειο
κατ εξαιρεση για τα πρωτοδικεια αθηνων,θεσσ/νικης, πειραιως , πατρων , λαρισης , κομοτηνης , ιωαννινων ο υποψηφιος δυναται να διορισθει σε αυτα μονο εφοσον ασκηθηκε στους αντιστοιχους δικηγορικους συλλογους

εστω οτι ασκουμαι στο δικηγορικο συλλογο αθηνων
οταν ολοκληρωσω την ασκηση και επιτυχω στις εξετασεις
μπορω μετα να διαλεξω σε ποιον συλλογο θελω να διοριστω???
πχ σε μια επαρχιακη πολη
χωρις να μπλεξω με μεταθεση αφου διοριστω οπου χρειαζεται να περιμενω 2 ετη

ισχυει????

ευχαριστω

almos
Εικόνα: almos
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/10/2006

Σύμφωνα με το άρθρο 12 παρ. 2 του Ν. 3026/1954 (Κώδικας περί Δικηγόρων), όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 8 του Ν. 723/1977, [i]"πας ασκούμενος υποχρεούται να εξετασθή παρά τω Εφετείω εις την περιφέρειαν του οποίου εδρεύει ο Δικηγορικός Σύλλογος εις ον ησκήθη".[/i] Σύμφωνα δε με το άρθρο 19 παρ. 1 του Ν. 3026/1954 (Κώδικας περί Δικηγόρων), όπως ισχύει μετά την αντικατάστασή του από το άρθρο 14 του Ν. 723/1977, [i]"ο επιτυγχάνων εις την εξέτασιν δύναται να ζητήση τον διορισμόν του ως δικηγόρου παρ'οιωδήποτε Πρωτοδικείω. Εξαιρετικώς προκειμένου περί των Πρωτοδικείων Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Πειραιώς, Πατρών, Λαρίσης, Κομοτηνής και Ιωαννίνων, ο υποψήφιος δύναται να διορισθή παρ'αυτοίς μόνον εφ' όσον ησκήθη εις τους αντιστοίχους Συλλόγους. Το Πρωτοδικείον εις ο επιθυμεί να διορισθή ο υποψήφιος προσδιορίζεται εις την αίτησιν περί διορισμού του, υποβλητέαν εις το Υπουργείον Δικαιοσύνης, εντός δύο μηνών από της δημοσιεύσεως των αποτελεσμάτων. [...]".[/i]