Λεωφόρος Λαυρίου 29/03

Στάθης Ηλιόπουλος
Εικόνα: Στάθης Ηλιόπουλος
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 27/11/2006

Ρόπαλα, λοστάρια, στιλέτα, φτυάρια μέχρι και πιστόλια!!!
Οπαδός, ομάδες, ποδόσφαιρο, αθλητισμός. Δεν τέμνεται το ένα με το άλλο. Βία! Η τέχνη της απόδειξης της μεγαλύτερης "μαγκιάς". Τρόπος ζωής για κάποιους, μακρυά από κοινωνικές, οικονομικές και πολιτικές αιτίες.
Fight club! Βία για τη βία! 13 συλλήψεις, ο ένας μόλις άνεργος. Οι άλλοι; Από 1002 μεριές. Συνονθύλευμα. Η φιλοδοξία τους; Να αποδείξουν στο μικρόκοσμό τους, την "μαγκιά" τους... Χρόνια τώρα η ίδια ιστορία...
Η αστυνομία; ωσεί παρούσα.
H δικαιοσύνη; Φοράει πλέον ταγιέρ και βάφει τα νύχια της. Κανείς δε θέλει να βγάλει τον όφη από την τρύπα. Ούτε καν να βάλει το χέρι του εκεί. Τόσος κόπος για το μανικιούρ, άλλωστε.
Οι περισσότεροι κλείνουν απλώς τα μάτια. Αδιαφορία! Τί με νοιάζει εμένα; Εγώ θέλω να βρω καλή δουλειά, να βγάλω πολλά λεφτά, να αποκτήσω ακριβό αυτοκίνητο, να καλοπαντρευτώ. Εγώ θα χαλάσω τη ζαχαρένια μου..;
Αν όμως, εσύ, που δε νοιάζεσαι, που σκέφτεσαι που θα βγεις, τί θα φας και τί θα φορέσεις, εσύ που δε θες να έχεις έγνοιες, για να κοιμάσαι πιο ήσυχος τα βράδυα, αν εσύ, εσύ, ήσουν αυτός που περνούσε με το αυτοκίνητό του από τη λεωφόρο Λαυρίου και ήσουν αυτός που μαχαιρωνόταν αδιακρίτως, μήπως, λέω, μήπως, θα σ' ένοιαζε;

Χρήστος Κλειώσης
Εικόνα: Χρήστος Κλειώσης
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 20/11/2006

O μεγαλύτερος και πιο ύπουλος εχθρός δεν είναι ο δίπλα μας, όσο και αν προσπαθούμε να τον ενοχοποιήσουμε τον με ένα ή τον άλλο τρόπο.

Είναι η αδιαφορία για το δίπλα μας. Και το αστείο είναι ότι νομίζουμε οτι η αδιαφορία αυτή μας προστατεύει, και μας λιγοστεύει τα προβλήματα.