προσταστια κυριας κατοικιας στα πλαισια του Ν.3869/2010

5 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
dimitra83
Εικόνα: dimitra83
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 11/11/2011

Καλημέρα Συνάδελφοι.Εχω το εξης θεμα: Ειναι δυνατη η προστασια άλλης εξοχικης  αντι  της κυριας κατοικιας που προβλεπεται στο Ν.3869/2010. Εννοω δηλαδη να δηλωσω στην αιτηση μου οτι προτιμω την προστασια της εξοχικης και όχι της  κυριας  κατοικιας? Μπορει κατι τετοιο να γινει δεκτο? Η αξια της εξοχικης μαλιστα ειναι λιγο μεγαλυτερη απο την αξια της κυριας.Ευχαριστω.

katerinamitro
Εικόνα: katerinamitro
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 02/11/2009

Μπορείς να ζητήσεις να προστατευθεί οποιαδήποτε κατοικία θέλεις.

Yiannis
Εικόνα: Yiannis
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 30/03/2007

Κατερίνα, πώς βγάζει αυτό το συμπέρασμα; Το λέω επειδή ο νόμος μιλα για κύρια κατοικία.

katerinamitro
Εκτός σύνδεσης

Το έχω διαβάσει στην ανάλυση του Κρητικού. θα το ψάξω και θα σου στείλω ακριβώς.Μπορείς να πεις ότι η κύρια κατοικία σου είναι το εξοχικό σου αρκεί να μην ξεπερνα το αφορολόγητο απόκτησης πρώτης κατοικίας προσαυξημένης κατά 50 % όπως λέει ο νόμος. Αρκεί να ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙως κύρια κατοικία σου.

Yiannis
Εικόνα: Yiannis
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 30/03/2007

Aν βρεις κατι, ενημέρωσε σχετικά. Το ρωτάω γιατί εχω παρόμοιο θέμα με την Δήμητρα και θέλω να "σωσω" ένα ακίνητο του οφειλέτη, στο οποίο δεν κατοικεί ο ίδιος, αλλά έχει παραχωρηθεί στον γιο του. Με προβληματίζει το "χρησιμεύει". Εγώ το αντιλαμβάνομαι ότι ο οφειλέτης θα πρέπει πράγματι να κατοικεί εκεί. Επίσης και η 5104/2011 Ειρ.Θεσ. μιλά για πραγματική χρησιμοποίηση του ακινήτου.

katerinamitro
Εκτός σύνδεσης

http://www.efpolis.gr/ διάβασε στις διευκρινήσεις με τα κόκκινα γράμματα τον αριθμό 6 και στο ΦΕΚ  το αρ 85 τον αρ. 5