Υπόμνημα ΟΤΑ για το επίδομα 176 Ε

17 απαντήσεις [Τελευταία καταχώρηση]
ZIOGAK
Εικόνα: ZIOGAK
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/05/2008

Συνάδελφοι γεια σας. Θα ήθελα  ένα υπόδειγμα υπομνήματος ενώπιον του διοικητικού πρωτοδικείου ,προς απόκρουσιν των αγωγών που ασκούνται από τους μόνιμους υπαλλήλους των ΟΤΑ   για το επίδομα των 176 ευρώ.  Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν χρήσιμη!

victory
Εικόνα: victory
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 01/06/2011

Υπόδειγμα δεν έχω, όμως :

1) Ενημέρωσε τον ΟΤΑ σου ότι κατά πάγια σχεδόν τακτική, τα δικαστήρια το επιδικάζουν. Πιθανόν να το ξέρουν ήδη, κατά τη γνώμη μου πες το όμως.

2) Αναζήτησε στο δσανετ με το λήμμα "επίδομα 176" νομολογία διοικητικών, έχει μπόλικη. Αναζήτησε μεταξύ άλλων κ την Ειρην.Νικαίας43/2007, η οποία ναι μεν είναι αστικού κ χαμηλόβαθμου δικαστηρίου, αλλά εγώ τη χρησιμοποίησα αρκετά γιατί έχει πολύ αναλυτική κ καλή αιτιολογία-σκεπτικό. Αν τη διαβάσεις, θα σε βοηθήσει πολύ.

3) Ο άξονας της επιχειρηματολογίας σου προτείνω να είναι διπλός :

-----> δε νοείται επέκταση μισθολογικών ρυθμίσεων σε υπαλλήλους άλλης κατηγορίας, άλλης φύσης εργασίας κλπ

-----> ακόμη κ αν γίνει δεκτός, το επίδομα θα υπόκειται σε συμψηφισμό με άλλα , που ήδη παίρνουν οι υπάλληλοι ΟΤΑ

M4RIA
Εικόνα: M4RIA
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 28/01/2008

Συνάδελφε, βρήκες τελικά υπόδειγμα; Μου έστειλαν μόλις σήμερα από το Δημο Αγωγή που τους ειχε κοινοποιηθεί από τις αρχές Αυγούστου και φοβάμαι μήπως έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος.

ΠΕΓΚΥ
Εικόνα: ΠΕΓΚΥ
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/05/2011

Η προθεσμία άσκησης έφεσης είναι 60 ημέρες απο την επίδοση. . .  προσεξε γιατί κ εγώ έτσι την πάτησα (οχι εγώ δλδ ο δήμος που το θεώρησε περιττο να με ενημερώσει)

Γνωρίζει κανείς συνάδελφος, αν υπάρχει κατι αλλο που μπορεί να γίνει δεδομένου οτι η προθεσμία έχει παέλθει;

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Δεν μου επέδωσαν απόφαση, αλλα αγωγή.. στην οποία βέβαια δεν αναφέρεται δικασιμος, οποτε θελει λιγο ψάξιμο..

ΠΕΓΚΥ
Εκτός σύνδεσης

Ωχ.... θέλει όντως ψάξιμο. Η αποφαση του ειρ νίκαιας πάντως είναι μια καλη αρχή. καλό κουράγιο!

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Έχει κάποιος συνάδελφος καταθέσει αγωγή για το επίδομα; Μήπως έχετε από το φάκελο αντίγραφο του υπομνήματος του ΟΤΑ;

ΠΕΓΚΥ
Εκτός σύνδεσης

Συνάδελφοι έχει αναλάβει κάποιος άσκηση έφεσης του δήμου κάτα απόφασης για επιδίκαση του γνώστου πλέον επιδόματος των 176 ευρώ;

Μου ανατέθηκε σήμερα κ πρέπει να καταθέσω μέχρι την πέμπτη!!!!!!!!!!!!!!! Οπότε δεν έχω καθόλου καιρο.

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν υπερπολυτιμή

erilaw1986
Εικόνα: erilaw1986
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/06/2011

Γνωρίζει κανείς συνάδελφος που κυμαίνονται τα έξοδα για την κατάθεση μιας τέτοιας αγωγής?Πληρώνουμε παράβολα?

Επίσης, η αρμόδιο είναι πλέον το Μονομελές Διοικητικο Πρωτοδικείο?

Ευχαριστώ πολύ!

vassilis1982
Εικόνα: vassilis1982
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 11/02/2009

Να κανω μια αδιακρτη ερωτηση..Οι συναδελφοι/συναδελφισσες που επιθυμουν υποδειγμα-βοηθεια για τις αγωγες-εφεσεις του εεπιδοματος των 176 ευρώ και εκπροσωπουν τους ΟΤΑ, είναι με παγια ή εξωτερικοι συνεργατες?

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Προσωπικά εξωτερική κι ένας Θεός ξέρει αν θα πληρωθώ..

ΠΕΓΚΥ
Εκτός σύνδεσης

Αρμόδιο είναι το Μονομελές Διοικητικο Πρωτοδικείο (τμήμα τριμελές).

Για να είσαι με πάγια θα πρέπει να  έχει ακολουθηθεί η διαδικασία προκύρηξης διαγωνισμου κλπ, διαφορετικά είσαι ως εξωτερικός συνεργάτης.

Μαρία σε χαίρομαι γιατί δεν έχεις χάσει την ελπίδα σου ακομη! Εγώ έχω περάσει στο επόμενο στάδιο :(

M4RIA
Εκτός σύνδεσης

Dum spiro spero! :-P

erilaw1986
Εικόνα: erilaw1986
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/06/2011

Για τα έξοδα που απαιτούνται κατά την κατάθεση της αγωγής γνωρίζει κάποιος συνάδελφος?

ΠΕΓΚΥ
Εκτός σύνδεσης

Αγωγή κατά του Δήμου; (πόντια ερώτηση, αλλά ρωτάω!)

kyr13
Εικόνα: kyr13
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 07/12/2010

Προσοχή γιατί 5 Μαρτίου 2012 δημοσιεύθηκε η ΣτΕ 792/2012 (τμήματος) που παραπέμπει στην Ολομέλεια, αλλά ήδη παίρνει θέση δεχόμενη ότι οι (εν προκειμένω) δικαστικοί υπάλληλοι ΔΕΝ δικαιούνται το επίδομα των 176 ευρώ. 

Αν κανείς θέλει να κάνει έφεση, στην απόφαση αυτή (υπάρχει στη ΝΟΜΟΣ) θα βρει λεπτομερέστατη αιτιολογία. 

Επειδή όμως η νομολογία του ΑΠ είναι αντίθετη, προφανώς κάποια στιγμή το θέμα θα οδηγηθεί στο ΑΕΔ. 

tolisspi
Εικόνα: tolisspi
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 23/12/2009

Εχει παρει καποιος τα 176 ευρω? Δηλ. εχει εκτελεστει καποια αποφαση?

efi26
Εικόνα: efi26
Εκτός σύνδεσης
Ημ. Εγγραφής: 14/05/2011

Καλησπέρα παιδιά :)

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που πατάω το πόδι μου στα διοικητικά (η πρώτη ήταν για να πάρω αναβολή για το εν λόγω θέμα), μήπως έχουμε τελικά το πολυπόθητο υποδειγμα υπομνήματος ΟΤΑ για το επίδομα των 176ε ??? (προσωπικά αγνοώ και τη φύση του υπομνήματος, σκεφτόμουν δέ να παραιτηθώ της υποθέσεως, αλλά ρωτώντας μαθαίνει κανείς στην τελική :) )

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τελευταία Νέα

Ανακοινώσεις Δικαστηρίων
17:45
24/11/14
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΦΑΚΕΛΩΝ ΣΕ ΕΙΡΗΝΟΔΙΚΕΙΟ ΚΑΙ ΕΦΕΤΕΙΟ ►Στο Ειρηνοδικείο Αθηνών, το κλείσιμο των φακέλων,...
Ανακοινώσεις Δ.Σ.Α.
16:30
22/11/14
Αγαπητοί συνάδελφοι σας ενημερώνουμε ότι αποφασίστηκε από το ΔΣ του ΔΣΑ στην σημερινή του...
Νομική Επικαιρότητα
17:20
21/11/14
Aγαπητοί συνάδελφοι σας ενημερώνουμε ότι στην σημερινή συνεδρίαση της Ολομέλειας των Προέδρων των...
Ανακοινώσεις Ε.Α.Ν.Δ.Α.
15:14
20/11/14
ΠΡΟΣ Αθήνα, 20.11.2014   Τη Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής Αθηνών Τη Γραμματέα της Νομικής...
Εκδηλώσεις - Συνέδρια
17:31
19/11/14
Professor George Skiadopoulos (Queen Mary University of London and University of Piraeus) and the...
Ανακοινώσεις Ε.Α.Ν.Δ.Α.
08:18
19/11/14
Το Δ.Σ. της ΕΑΝΔΑ κατά τη συνεδρίασή του της 18-11-2014 ενέκρινε ομοφώνως το κάτωθι ψήφισμα:...
Εκδηλώσεις - Συνέδρια
21:29
18/11/14
Η Ιστορική ΧΟΡΩΔΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ συνδιοργανώνει μουσική βραδιά με τίτλο «...
Ανακοινώσεις Δ.Σ.Α.
19:53
18/11/14
  ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗ ΝΟΜΙΚΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΔΣΑ Το Δ.Σ. του ΔΣΑ αποφάσισε στη...

Ανακοινώσεις Ε.Α.Ν.Δ.Α.

15:14
20/11/14
ΠΡΟΣ Αθήνα, 20.11.2014   Τη Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής Αθηνών Τη Γραμματέα της Νομικής...

Εκδηλώσεις - Συνέδρια

17:31
19/11/14
Professor George Skiadopoulos (Queen Mary University of London and University of Piraeus) and the...